Televizyon Ünitesi Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Anasayfa
  • /
  • Televizyon Ünitesi Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Televizyon Ünitesi Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişilerin görünüm için en çok maruz kaldığı alanlardan bir tanesi TV ünitesidir. Renk, aydınlatma ve malzeme seçimi şık bir görünüm elde etmek açısından önemli olmaktadır.

Televizyon Ünitesi Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişilerin görünüm için en çok maruz kaldığı alanlardan bir tanesi TV ünitesidir. Renk, aydınlatma ve malzeme seçimi şık bir görünüm elde etmek açısından önemli olmaktadır. Son yıllarda TV üniteleri ortamda bulunan diğer aksesuarlar ve dekorasyon malzemeleri ile uyumlu olurken açıkken televizyon, kapalıyken adeta bir tablo görevi gören çok işlevli üniteler imal edilmektedir. Televizyon açıkken tv ünitesi üzerindeki tasarım ön plana çıkar ise televizyon izleyen kişilerin konsantrasyonu bozulabilir. Aynı şekilde bu durum göz yorgunluğu gibi sağlık problemlerine de sebebiyet verebilir. Televizyonun kapalı olduğu anda ise siyah bir ekran görünümü ile birlikte duvarın ön plana çıktığı ve adeta dekorasyon içinde televizyonun kaybolduğu bir görünüm elde edilmelidir.

Televizyon Ünitesi Seçiminde Doğru Malzeme Tercihi

Televizyon ünitesinin duvar kısmında yansıtıcı yüzeyler bulunmalıdır. Televizyon boyutu ve duvar alanına göre ayarlanacak olan tasarımın özellikle boyut olarak belirli oranları aşmaması gerekmektedir. Şayet ünitenin tercih edileceği mobilya çok parlak ve yansıtıcı yüzeylerden oluşuyor ise bu durumda tv arkasında yer alan kablolar çirkin bir görünüme sebep olacak ve aynı şekilde karşı duvarda yansıma meydana gelecektir. Kullanılan doku da dekorasyonda çok önemlidir. Şayet desenlerin yoğunluğu karmaşıksa bu durumda tasarım uzun döneme hitap etmez. Göz alıcı renkler kullanılır ise bu durumda da sürekli olarak bu renklere bakan kişiler ne yazık ki ruhsal olarak bu durumdan olumsuz manada etkilenebilirler.

Televizyon Ünitesi Boyutu

Ünitenin ya da ünitenin konumlanacağı duvarın değil aynı zamanda televizyon büyüklüğü de dekorasyonda önemli olmaktadır. Odanın boyutu ünite seçiminde etkilidir. İzleme mesafesi dikkate alınarak hazırlanacak olan ünitenin aynı zamanda ergonomik koşullar dikkate alınarak ayarlanması gerekmektedir. Malzemelerin, renk ve dokuların yanı sıra ünite boyutlarının da ortam ile uyumluluğu önemlidir. Bunun yanı sıra ortamda var olan aydınlatma dengesi kişilerin ruhsal durumları üzerinde etkili olmaktadır. Gözü yormak yerine kişilere konfor sağlayacak tasarımlar yapılmalıdır. Aynı zamanda televizyon ünitesinin yerleştirildiği duvarda var olan dekorasyonda aydınlanma sağlanabilir ve bu alan öne çıkarılabilir.

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.