Tasarımda Renk Seçiminin Temel Prensipler

  • Anasayfa
  • /
  • Tasarımda Renk Seçiminin Temel Prensipler
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Tasarımda Renk Seçiminin Temel Prensipler

Tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında renk seçimi gelmektedir. Kaliteli detaylar ile hazırlanmış bir ortamda şık bir yansıma için renkler gereklidir.

Tasarımda Renk Seçiminin Temel Prensipleri

Tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında renk seçimi gelmektedir. Kaliteli detaylar ile hazırlanmış bir ortamda şık bir yansıma için renkler gereklidir. Mekana ve mimari tasarımlar olan katkılarda pek çok faktör etkili olsa da renklerin de önemi büyüktür. Yapılan bilimsel çalışmalar renklerin insan psikolojisi üzerinde etkili olduğunun altını çizmektedir. Tasarlanan mekanlar ve yapılan seçimler ortamın ferah ya da kasvetli olması üzerinde doğrudan etkilidir. Ortama sarf edilen yorumlar tamamen bu renkler ile alakalıdır.

Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Renklerin insan psikolojisi üzerinde bir takım etkileri vardır. Ofis ya da ev ortamında tercih edilen renklerin insanların çalışma alışkanlıkları üzerinde etkileri bulunmaktadır. Seçilen renklerde ise dikkat edilmesi gereken en önemli faktör tondur. Canlılık, doygunluk gibi unsurların olabilmesi için sadece tek bir renk yeterli olmayacaktır. Verimli bir tasarım için ton tercihi yapmak gerekiyor. Aynı zamanda renklere dair davranışlar da bulunuyor. Nötr, pasif ve aktif olmak üzere 3 temel renk davranışı bulunmaktadır. Aktif olan renkler sıcak renklerdir. Pasif renkler ise soğuk renklerdir. Kahverengi, gri, siyah, beyaz gibi renkler de nötr renkler olarak bilinmektedir. Bu renklere dair tonlar farklı bir atmosfer yaratmak amacı ile tercih edilmektedir.

Farklı Bir Atmosfer Oluşturmak İçin Renk Seçimi

Renkler ortamda kullanıcıların mekana bakışı üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Tasarımın uyumlu olmasının yanı sıra kullanılan ortama göre kullanıcısını sıkmaması, dinamik olması önemlidir. Ancak aşırı uyarılmış bir ortamda olmak da kullanıcılar açısından huzur verici olmayacaktır. Normal olan bir yatak odasının dinlendirici olması, oturma odasının ise enerji verici olmasıdır. İç mekân tasarımı çeşitlerinde oldukça önemli olan renkler insan davranışları üzerinde belirleyici etkiye sahiptir ve bu etkiler insan mizacını doğrudan etkiler. Bu etkiler çok eski dönemlerde dahi karşımıza çıkmaktadır. Soğuk bir ortamı daha sıcak hale getirmek için kırmızı tercih edilebilirken, enerji seviyelerini artırmak için güneş ışığı ile ilişkili bir renk olarak turuncu tercih edilebilir. Neşelendiren renk olarak bilinen sarı banyo, yemek odaları ve mutfaklar için tercih edilirken göz üzerinde dinlendirici etkisi ile yeşil, metabolizmayı hızlandıran renk mavi vb. farklı renkler de tercih edilebilmektedir.

 

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.