Salon Perdesi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Anasayfa
  • /
  • Salon Perdesi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Salon Perdesi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Salon perdesi seçimi, dekorasyon aşamasında genelde göz korkutucu gelebilir. Tercih edebileceğiniz çok sayıda renk, model ve desen olması karar vermenizi zorlaştıracaktır.

Salon perdesi seçimi, dekorasyon aşamasında genelde göz korkutucu gelebilir. Tercih edebileceğiniz çok sayıda renk, model ve desen olması karar vermenizi zorlaştıracaktır. 
Salon perdesi seçerken işinizi kolaylaştıracak ve size yardımcı olacak bazı ipuçları:

Hareketli Perdeler Seçin

Perdenizi süslemek için aksesuar kullanmanız daha özel ve kişisel bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Size hitap edecek, tarzınıza uygun küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. 

Desenli Ürünler Tercih Edin

Desenleri ve çeşitliliği seviyorsanız, tarzınıza uygun bir baskıdan yardım alarak kendi perdenizi tasarlayabilirsiniz. Böylece salonunuzu kişiselleştirmiş olursunuz.

Yumuşak Dokunuşlara Yer Verin

Tatlı desenler içeren perdeler, salonunuzun resmiyetten uzaklaşmasını ve daha canlı bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

Açık Renkleri Tercih Edin

Klasik perde kullanmak her zaman ortama sıkıcı bir hava katmaz. Minimalist tarzın hâkim olduğu salonlarda beyaz düz renk perdeler kullanmak alanın olduğundan daha ferah ve geniş görünmesini sağlayacaktır.

Şeffaflığı Göz Ardı Etmeyin

Lüks görünümlü modern bir oturma odası dekore etmek istiyorsanız, şeffaf bej perdeler işinize yarayacaktır. Seçtiğiniz perdelerin salonunuzun genel havası üzerinde oldukça etkili olacağı unutulmamalıdır. 

Yüksekliğe Önem Verin

Pencere yüksekliğine uygun perde seçmek oldukça önemlidir. Çok uzun ya da çok kısa perde kullanımı şıklık çizgisinden uzak bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. 

Renk Katın

Salonunuz için perde seçerken, birden fazla renk kullanmanız mümkündür. Salonunuza en fazla uyacak renkleri belirlemek için mobilya ve aksesuarlarınızdaki renklerden fikir alabilirsiniz.

Tek Renk Kullanın

Salonunuzda sade ve ferah bir görüntü yakalamak istiyorsanız tek renk perdeler işinize yarayacaktır. Tek renk perdeler karışıklıktan uzak ve sade bir görüntü oluşturduğundan dolayı salonunuzda dinginliğin hâkim olmasını sağlayacaktır.

Halı Rengiyle Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Perde seçimi yaparken karar vermekte zorlanıyorsanız halınızdaki mevcut renklerden fikir alabilirsiniz. Bu karar vermenizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

Mahremiyet

Perdelerinizi çoğu zaman açık kullanmak ve ferah bir görünüm yakalamak istiyorsanız, tül kullanımı işinize yarayacaktır. Bu şekilde ışık doğrudan evinize girerken komşularınızın kişisel alanınızı görmesini de engelleyebileceksiniz. 

Küçük Detaylar

Salon perdenize küçük dokunuşlar ve puantiye gibi çeşitli desenler katmak daha sıcak bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır.
 
Salon perdesi, odanızın genel havasını oldukça fazla etkileyecektir. Bu nedenle perdenize karar verirken titizlikle hareket etmeli ve çok yönlü düşünmelisiniz.
 

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.