Salon Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Anasayfa
  • /
  • Salon Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Salon Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

“Salon halısı seçerken nelere dikkat edilmeli?” sorusu ev dekorasyonu yapan kişiler tarafından merak edilmektedir. Salonlar genellikle evlerin sosyal merkezleri olarak kabul görür. Bu nedenle salon dekorasyonlarında her detay ilmek ilmek işlenmeli ve hayata aktarılmalıdır.

Salon halısı seçerken nelere dikkat edilmeli?” sorusu ev dekorasyonu yapan kişiler tarafından merak edilmektedir. Salonlar genellikle evlerin sosyal merkezleri olarak kabul görür. Bu nedenle salon dekorasyonlarında her detay ilmek ilmek işlenmeli ve hayata aktarılmalıdır. 
 
Aile üyelerinin konuşmak, birlikte zaman geçirmek ve rahatlamak için bir araya geldikleri mekânlar olan salonlar dekore edilirken oldukça özenli davranılmalıdır. Günün büyük kısmı bu alanda geçirildiği için; kullanılan mobilyalar, döşemeler ve halılar dikkatli seçilmelidir.
 
Bu nedenle salonunun konforlu ve rahat olması gerekir. Bunların yanı sıra; dayanıklılık, temizlik kolaylığı, yapı ve renk halı seçimi için dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer alır.
Salonunuza halı seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Dayanıklılık

Salon günün en çok zaman geçirilen alanı olması nedeniyle kullanılacak halının dayanıklı olması oldukça önemlidir. Halınızın günlük kullanımda kolayca deforme olmaması için, aşınma garantisine sahip yüksek kalitede bir halı tercih etmelisiniz.
 
Salon halısı seçiminde dayanıklılık kontrolü için, numune üzerinden ufak bir test yapabilirsiniz. Numuneyi ellerinizle geriye doğru ittiğinizde, arkalık rahatlıkla görünüyorsa; halının düşük yoğunluklu olduğunu anlayabilirsiniz. Bu tip halılar düşük kalitededir ve günlük kullanıma uygun değildir.  

Temizleme Kolaylığı

Salon evin en çok kullanılan alanı olduğundan, yiyecek içecek dökülmesine oldukça müsaittir. Temizlenmesi kolay bir halı tercih etmek, yaşanacak kazalara karşı daha az endişe duymanıza sebep olacaktır. 

Renk Seçimi

Halıda renk seçimi, tamamen kişisel bir karardır. Ancak renk seçiminde sadece kişisel zevklerinizi değil, aynı zamanda odanın kullanım amacını da göz önünde bulundurmalısınız. 
 
Cesur renk seçimleri eğlenceli olabilir ancak bu renklerin modasının da hızla geçebileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden bej ve gri gibi modası geçmeyen nötr renkler kurtarıcı seçenekler olacaktır.
 
Bunların yanı sıra; bej ve kırmızı gibi sıcak renkler, lekeleri gizleyerek daha sıcak bir ortam oluşmasına katkı sağlayacaklardır. 
 
Salon halısı seçiminde görsellik kadar halının kullanışlı ve konforlu olması da önemlidir. Halı seçiminde dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunur. Tüm bunların yanı sıra evcil hayvan besliyorsanız bu duruma ek bir parantez açmak gerekebilir. 
 
Evcil hayvan sahipleri ev dekorasyonu için halı seçerken koyu renklerden uzak durmalıdır. Koyu renk tonlarındaki halılar tüylenmeye neden olacağından dolayı temizliği zorlaştıracaktır.
 
Halı seçimi yapılırken renginden dokusuna pek çok faktör göz önüne alınmalı ve titizlikle değerlendirilmelidir. Tüm değerlendirmeler sonrasında salonunuz için en uygun halıyı seçebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.
 

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.