Oturma Odası Nasıl Çocuklara Uygun Hale Getirilir?

  • Anasayfa
  • /
  • Oturma Odası Nasıl Çocuklara Uygun Hale Getirilir?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Oturma Odası Nasıl Çocuklara Uygun Hale Getirilir?

“Oturma odası nasıl çocuklara uygun hale getirilir?” sorusu özellikle belli bir yaşın altında çocuğu olan aileler için oldukça önemlidir.

Oturma odası nasıl çocuklara uygun hale getirilir?” sorusu özellikle belli bir yaşın altında çocuğu olan aileler için oldukça önemlidir. Çünkü çocuk ve oturma odasını birbirinden ayrı düşünmek neredeyse imkansızdır. 
 
Küçük çocuklar evin her odasına hâkim olma ve devralma eğilimindedir. Çünkü çocuklar da en az anne babaları kadar ailenin birer parçasıdır ve içgüdüsel olarak kendilerini evlerinde ve yaşam alanlarında hissetmek isteyeceklerdir.
 
Bu noktada oturma odasını hem yetişkinlere hem de çocuklara uygun hale getirebilmek için faydalanılabilecek birçok yöntem bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Masa Seçimine Dikkat Etmelisiniz

Oturma odası için mobilya seçimi yaparken keskin köşeleri olan masaları tercih etmemek, çocuklu aileler açısından daha uygun olacaktır. Bu nedenle çocuklu aileler alışveriş esnasında keskin hatlara sahip masalardansa yuvarlak masalara odaklanmalı ve bu modelleri incelemelidir.
 
Evdeki tüm masaları aynı model istememeniz oldukça normaldir. Bu noktada çocukların kolayca erişebilecekleri alanda konforu ön planda tutmalı ve bu alanlar için seçtiğiniz masalarda yuvarlak modeller tercih etmelisiniz.
 
Orta sehpalar merkezi konumda bulundukları için çocukların orta sehpalara ulaşması daha kolaydır. Bunun için orta sehpa seçimi yaparken keskin hatlara sahip kare ve dikdörtgen gibi modellerden uzak durmalı ve bunların yerine daha yumuşak hatlara sahip yuvarlak modeller tercih etmelisiniz.

Gizli Depolama Alanları Yaratmalısınız

Çocukların hareketli yapıda olmaları eşyaları ortada bırakamamanıza ve dolayısıyla ek depolama alanlarına ihtiyaç duymanıza neden olabilir. Bu noktada çekmeceli sehpalar, raflı sehpalar ve altında eşya depolama alanı olan koltuklar ek depolama alanları yaratmanızı sağlayarak hayat kurtarıcı rol üstlenebilir.
 
Çocukların oturma odasında fazla zaman geçirmesi sık sık kullandıkları oyuncak, boyama kalemi, resim defteri gibi materyallerin depolanması için de ekstra bir alana ihtiyaç duyulmasına neden olacaktır. Gizli depolama alanları sayesinde her gün sıkça kullanılan bu malzemeleri başka bir yere taşımanıza gerek kalmadan aynı zamanda karmaşaya mahal vermeden depolamanız mümkündür.

Halı Seçimine Özen Göstermelisiniz

Çıplak zeminler görsel olarak mükemmel bir hava yaratsa da çocuklu aileler ve evler için pek de kullanışlı değildirler. Çocuklarınızın oyun oynarken veya televizyon izlerken oturabilecekleri yumuşak bir halı veya kilim, çocuklu aileler için oldukça kullanışlı olacaktır. 
 
Bu anlamda hem zemini tamamen kapatmaması hem de çocuk için konfor sunduğundan dolayı kilimler, halılara kıyasen daha çok tercih edilir. Bu ürünler kullanışlı olmalarının yanı sıra temizlik açısından da kolaylık sağlamaktadır.
 
Çok sayıda renk ve modelde kilim çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik hem seçim yapmanızı kolaylaştıracak hem de çocuğunuz için konforlu bir alan yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Mobilya Seçiminde Dikkatli Davranmalısınız

Görünüş itibariyle göz alıcı olsa da konfor sağlamayan mobilyaları kullanmayı kimse istemez. Özellikle çocuklar kendilerini rahat ve mutlu hissetmedikleri mobilyalarda zaman geçirmekten keyif almayacaklardır. Oturma odanızı dekore ederken keskin hatlara sahip sert mobilyalardan mümkün oldukça uzak durmalısınız. 
 
Tarzınızdan ödün vermeden hem konforlu hem de göze hitap eden bir koltuk takımı bulmak sanıldığı kadar zor değildir. Ancak satın olmadan önce kanepe ve sandalyelerinizin yeteri kadar rahat ve konforlu olduğundan emin olmalısınız.
 
Bunların yanı sıra çocuğunuzun yemek yerken, dinlenirken veya televizyon karşısında zaman geçirirken rahat edebilmesi için, yumuşak puflar ve küçük sandalyeler alabilirsiniz. Bu ürünler hem çocukların daha rahat etmesini sağlayacak hem de mobilyalardan uzaklaşmalarını sağlayarak mobilyalara zarar vermelerine engel olacaktır.

Rafları Duvara Sabitlemelisiniz

Çocukların sık zaman geçirdikleri odalarda güvenliğe oldukça dikkat edilmelidir. Çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için; ağır kitap raflarını ve belli başlı mobilyaları duvara güvenli bir şekilde sabitlediğinizden emin olmalısınız. 
 
Çocuklar yaşları itibariyle sonuç odaklı düşünemedikleri için, yüksek alanlara tırmanmaya oldukça meyillidirler. Bu da ciddi düşmelere ve akabinde istenmeyen yaralanmalara neden
olabilir. Bunun için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Dayanıklı Döşemeler Kullanmalısınız

Ne kadar dikkat etmeye çalışsanız da çocuklu evlerde mobilyalar ve ev çocuksuz evlere kıyasen daha fazla hasar görmektedir. Bu noktada mobilyaların sağlam ve dayanıklı kumaşlara sahip olması hayati önem taşımaktadır.
Bunun yanı sıra leke tutmaz ve kolay silinebilen kumaşlar da küçük çocukların oldukları evlerde özellikle annelerin işlerini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır.
 
Çocuklu bir aileyseniz, kendi zevkl ve beğenilerinizin yanı sıra; çocuklarınızın beklenti, istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı ve buna uygun seçimler yapmalısınız.

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.