Nötr Tonlarda Oturma Odası Dekorasyonu

  • Anasayfa
  • /
  • Nötr Tonlarda Oturma Odası Dekorasyonu
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Nötr Tonlarda Oturma Odası Dekorasyonu

Nötr tonlarda oturma odası dekorasyonu, günümüzde sıfırdan bir oturma odası dekore eden kişiler tarafından oldukça sık tercih edilmekte.

Nötr tonlarda oturma odası dekorasyonu, günümüzde sıfırdan bir oturma odası dekore eden kişiler tarafından oldukça sık tercih edilmekte. Çünkü, iç mekân dekorasyonunda; nötr renkler tercih etmek oldukça risksiz ve güvenlidir. Bunun yanı sıra nötr renkler, oturma odası dekorasyonunuzda sonradan yapılabilecek olası değişikliklere de kolaylıkla uyum sağlayabilecektir. 
 
Eğer dekorasyonda sık sık değişiklik yapmayı seviyorsanız, alanınızda nötr renkler kullanmanız halinde; zorlanmadan değişiklik yapmanız mümkündür. Nötr renklerin sıkıcı olduğu düşüncesi kesinlikle yanlıştır. 
 
Bu noktada önemli olan birbiriyle zıtlaşan değil, görsel olarak uyum sağlayan doku ve parçaların bir arada kullanılmasıdır.
 
Nötr tonlarda oturma odası dekore ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da tek ton bir dekorasyon yaparak oturma odanızda sıkıcı ve basit bir atmosfer yaratmamanız gerektiğidir. Nötr tonların hâkim olduğu bir dekorasyonda, denge ve armoni esastır.  

Nötr Tonlar Nelerdir?

Nötr tonlar, temel tonlar olarak da nitelendirilebilmektedir. Diğer renklerle birleştirilmeye oldukça müsait olmaları sebebiyle, tarafsızdırlar. 
 
Beyaz, bej, gri ve siyah gibi renkler her dekorasyonun temelini oluşturan ve iç mekân dekorasyonunda sık sık karşımıza çıkan renklerdir. 
 
Bu tonlar sayesinde dekorasyonda sade-şık bir hava yakalamak mümkündür. Nötr renkler, temel renkleri içermesi sebebiyle modası geçmeyeceğinden uzun vadeli kullanıma da oldukça uygundur. 

Oturma Odası Dekorasyonunda Yumuşak Dokunuşlar

Mobilya seçiminde sadelikten yana bir tutum sergiliyorsanız, detaylarda yapacağınız küçük dokunuşlarla oturma odanıza hareket katabilirsiniz. Bunun yanı sıra avize gibi tamamlayıcı aksesuar seçiminde hareketli bir modelde karar kılmak, odanın genel havası üzerinde oldukça etkileyici olacaktır. 
 
Oturma odası dekorasyonunda nötr renklere ağırlık veriyorsanız, detayları titizlikle ele almanız oldukça önemlidir. Aksesuarlar ve diğer küçük dekorasyon detayları birbirleriyle uyum ve ahenk içinde olmalıdır. 
 
Bu dengelilik, dekorasyon aşamasında kolay sağlanabilen bir durum değildir. Bu nedenle dekorasyonda zorlanmanız ve işin içinden çıkamamanız halinde alanında uzman bir iç mimardan destek almak işinizi kolaylaştıracaktır.
 
Nötr tonlarda oturma odası dekorasyonu için sıkça tercih edilen renkleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Beyaz

Beyaz, günümüz iç mekân dekorasyonlarında en sık tercih edilen renklerin başında gelir. Oturma odası dekorasyonunda ışığı yansıtmak ve aydınlık bir hava yaratabilmek adına beyaz; oldukça ideal bir seçenek olacaktır. 
 
Nötr tonlarda bir oturma odası dekore etmenin en önemli şartı, basit ve sade bir hava yaratmaktır. Bunun yanı sıra beyazın duvarlarda zeminde ve mobilyalarda kullanılması halinde, oturma odanızı olduğundan daha geniş göstermek ve parlak bir atmosfer oluşturmak mümkündür.

Gri ve Tonları

Gri ve tonları şüphesiz nötr renklerde bir oturma odası dekore etmek istiyorsanız dekore ettiğiniz alanda yer vermeniz gereken renklerin başında geliyor. Gri, çok yönlü bir renk olması sebebiyle; her tarza kolaylıkla uyum sağlayabilen bir renktir. Doğru şekilde kullanılması oldukça şık ve zamansız bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır.
 
Oturma odası dekore ederken alana tamamen beyaz rengin hâkim olmasını istemiyorsanız aralarda griye yer vermek oldukça şık bir dekorasyon çizgisi yakalamanızı sağlayacaktır.
 
Çünkü grinin alana kolaylıkla uyum sağlayabilecek birden fazla tonu mevcuttur. Açık inci grisinden koyu kömür grisine varana kadar değerlendirebileceğiniz birçok seçenek olacaktır. 
 
Bunun yanı sıra oturma odası dekorasyonunuza renk ve canlılık katmak istiyorsanız gri ve sarıyı birlikte kullanabilirsiniz.  Bu tonlar kullanıldıkları alana canlılık katmakta ve renk kazandırmaktadır.

Kahverengi

Kahverenginin her tonu güzeldir ve başka renklerle bir arada kullanılmaya oldukça müsaittir. Oturma odası dekorasyonunda nötr bir hava ve sakinliğini yanı sıra retro bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, kahverengi fazlasıyla işinize yarayacaktır. Beyazın hâkim olduğu bir oturma odasına yapılacak kahverengi dokunuşlar, karakter sahibi bir görünüm yakalamanızı sağlayacaktır.
 
Dekorasyonunuzda boğucu ve iç karartıcı olmadan kahverengiye yer vermek için aksesuarlarınızdan yardım alabilirsiniz. Tablolar, fotoğraf çerçeveleri ve yastık yüzeylerinde kahverengi vurgulara yer vermek, istediğiniz görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır.

Sıcak Tonlar

Sıcak bir atmosfer genellikle oturma odalarında aranan bir özelliktir. Nötr tonların dengeli kullanılmaması ve aşırıya kaçılması halinde dekore edilen alan soğuk ve iç karartıcı olabilir.
Bu gibi durumlarda alanda sıcak tonlardaki renklere yer vermek oldukça önemlidir.
 
Nötr tonlarda dekore edilmiş bir oturma odasının aksesuarlarında; bej, açık sarı ve toprak tonlarına rahatlıkla yer verilebilir. 
 
Nötr tonlarda oturma odası dekorasyonu yaparken, zorlandığınız noktada alanında uzman bir iç mimar desteği alabilirsiniz. Bu istediğiniz mükemmel görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır.
 

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.