Nötr Renk Paleti Nasıl Oluşturulur?

  • Anasayfa
  • /
  • Nötr Renk Paleti Nasıl Oluşturulur?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Nötr Renk Paleti Nasıl Oluşturulur?

İnsanlar, ev dekorasyonlarında nötr renk paleti kullanmayı daha çok tercih eder. Bej nötr renk tonları arasında en çok öne çıkan renktir.

İnsanlar, ev dekorasyonlarında nötr renk paleti kullanmayı daha çok tercih eder. Bej nötr renk tonları arasında en çok öne çıkan renktir. 
Nötr renk şeması oluştururken, renklerin birbiriyle uyum halinde olması tek tek renk seçmekten çok daha önemlidir. Renk şemasının en önemli amacı, dekorasyonun parçaları arasındaki dengeyi sağlamaktır.

Koyu-Açık Nötr Renkleri Bir Arada Kullanmak

Bir rengin nötr olarak kabul edilebilmesi için açık tonlarda olması gerekmez. Örneğin kömür grisi, koyu kahverengi ve lacivert koyu nötr renklere birer örnektir.
 
Kanepeler, sandalyeler, yatak odası takımları ve mobilyalarınızda koyu nötr renkler kullanmayı tercih edebilirsiniz. 
 
Koyu nötr renkler, aynı alt tonlara sahip açık nötr renklere kolaylıkla uyum sağlar. Sıcak ve soğuk renkler hakkında bilgi edinmek, dekorasyon aşamasında renk tercihi yaparken size kolaylık sağlayacaktır. 

Tek Renk Kullanmak 

Tek renk kullanımı, nötr renklerde bir palet oluşturmanın en iyi yoludur. Kullanacağınız renkleri seçerken tereddüt yaşamadan, evinize sofistike bir hava katmak istiyorsanız; tek renk kullanabilirsiniz.
 
Bu, elde etmek istediğiniz sade ve sofistike görünüme ulaşmanızı sağlayacaktır.
 

Nötr Renklerde Patlamalara Yer Verin

Nötr renklerin sakinliğini seviyor ancak yaratıcılığınızı dekorasyona dahil etmek istiyorsanız renk patlamaları harika bir seçim olacaktır.
 
Kullanılan nötr renklerin sakin tonlarda olması, dekorasyona daha canlı ve iddialı renkleri eklemenizi kolaylaştıracaktır.
 
Vurgu renklerine karar verirken aşırıya kaçmamalısınız. Sadece iki veya üç vurgu rengi tercih etmelisiniz. Çünkü dekorasyona gereğinden fazla koyu renk eklemeniz istediğiniz dingin ve sakin görüntüden uzaklaşmanıza sebep olacaktır. 
 
Basit ve ölçülü bir renk paleti kullanmanız dekorasyonun daha dengeli ve şık bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.
 
Nötr renk paletinize yeni tonlar eklerken, renkleri nasıl kullanacağınızı bilmeniz oldukça önemlidir. Vurguyu nerde ve nasıl kullanacağınızı bilmek ve dengeyi korumak, dekorasyonun genel havası üzerinde oldukça olumlu bir etki yaratacaktır.
 
Nötr renk paleti oluştururken seçtiğiniz renklerin hem size hitap etmesi hem de bir araya geldiğinde bütüncül bir görüntü oluşturabilmesi gerekir. Renklerin uyum halinde olmaması, istediğiniz görüntüyü elde etmeniz zorlaşacak ve karışıklığa neden olacaktır.
 
Move Mimarlık olarak, mekanı en iyi ölçüde yansıtacak renklerle ev dekorasyonu projeleri gerçekleştiriyoruz.

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.