Mutfak Stiliniz Mekanın Büyüklüğü İle Belirlenir

  • Anasayfa
  • /
  • Mutfak Stiliniz Mekanın Büyüklüğü İle Belirlenir
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Mutfak Stiliniz Mekanın Büyüklüğü İle Belirlenir

Yaşam alanlarının can alıcı noktası olan mutfaklar her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Mutfaklarda daha fazla zaman geçirmeye başlandıkça mutfak dekorasyonu ön plana çıkmaktadır.

Mutfaklar özellikle kadınlar açısından önemli bir alandır. Çünkü mutfaklarda en fazla zaman geçiren kadınlardır. Bu nedenle mutfak dekorasyonunda kişisel zevkler ön plana çıkar. 

Mutfaklarda rüstik, Amerikan, vintage, modern gibi sayabileceğimiz farklı dekorasyon stilleri vardır. Ancak dekorasyonda mutfak stilinin belirleyici faktörü mekanın büyüklüğüdür. Bu konuda Ankara Move iç mimarlık firmaları ile görüşerek profesyonel yardım da alabilirsiniz. Çünkü deneyimli bir iç mimar ile çalışırsanız mutfağınızda bütün stillere ayak uydurabilir. Mutfak dekorasyonu büyük mutfaklar ve küçük mutfaklar için ayrı ayrı ele alınmalıdır.Büyük mutfak tasarımı dekorasyon seçeneklerinizi arttırır

Mutfağın büyük olması pek çok dekorasyon seçeneğinin kullanılmasına olanak verir. Alan büyüklüğünden en iyi şekilde yararlanmak hem evin ihtiyaçlarının karşılanması açısından, hem de en iyi tarzın oluşturması açısından avantaj sağlar. Böylece mutfak tasarımında en güzel tarzı yakalayabilirsiniz. Büyük mutfaklarda en önemli detay içeriyi aydınlatacak, bol ışık girmesini sağlayacak büyük pencerelerin varlığıdır. Büyük mutfak tasarımında en fazla tercih edilen stiller Amerikan ve ada tipi mutfaklardır.

Büyük Amerikan mutfak tasarımı: Bu tasarım büyük bir mutfağı en ekonomik şekilde tasarlamanızı sağlar. Mutfak ve yemek odası birleşimi hem kullanılacak alanı arttırır, hem de mutfaktaki öğelere yönelik ferah bir tarz oluşturmanızı sağlar. Bu tür mutfaklar genellikle yeni nesil mutfak aletlerine sahip, özel mimari opsiyonları bulunan modern tarzda büyük mutfaklardır.

Büyük ada tipi mutfak tasarımı: Mutfak tasarımında yeterli bütçeye sahip olanların en fazla rağbet ettiği mutfak tasarımı ada tipi olanlardır. Bu tasarımda mutfak alanından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Ayrıca yaratıcı fikirlerinizi uygulama şansı elde edersiniz. Tasarım sonrasında mutfakta zaman geçirmekten büyük keyif alırsınız.

Büyük mutfak tasarımında en önemli konu renk seçimidir. Bu mekanlarda birkaç rengin bir arada kullanılması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Mekanın büyüklüğü nedeniyle uyumu daha kolay yakalayabilirsiniz. En iyi tasarım için soğuk, koyu ve nötr renkleri tercih edebilirsiniz.

Küçük mutfak tasarımı yaratıcı olmanızı gerektirir

Mutfağın küçük olması genellikle evin mimarisinden kaynaklanır. Aslında kimse küçük mutfağı isteyerek seçmez. Fakat yüzeyden en iyi şekilde faydalanmak için evin mimarisinde mutfak alanı küçük tutulmuş olabilir. Günümüzde her türlü özelliğe sahip olan ve fazla alan kaplamayan açık mutfaklara talepte artmıştır.

Küçük rüstik mutfaklar mekanın küçük olmasına rağmen çok talep görmektedir. Alan çok uygun olmasa da, ahşap bazlı dekorasyon ve yüzeylere sahip olan entegre bir tasarım ilgi çekmektedir. Alan küçük olduğundan mutfağı daha küçük göstermeyecek bir renk seçimi yapmalısınız. Yaratıcı tasarımdan ödün vermeden, renk seçiminizle mutfağınızda aydınlık ve ferahlık hissi oluşturmalısınız.

Küçük mutfak tasarımları yapılırken fonksiyonel ve akıllı seçimlere önem verilmelidir. Mutfağınızda kullanacağınız her alanın değerli olduğunu bilmelisiniz. Akıllı çözümler büyük fikirleri doğurabilir. Küçük mutfaklarda daha iyi hareket etmek için malzemeleri, mutfak aletlerini koymak için depolama alanları oluşturmalısınız.

Mutfak alanının her metrekaresi değerlendirilmeli, kullanamayacağınız boşluklar yaratılmamalı, her şey için akıllı çözümler yaratmalısınız. Dolapları kullanamadığınız boşluklara yerleştirmeli, mutfak tezgahının üzerini ihtiyaç duyacağınız malzemeleri, küçük ev aletlerini koymak için düzenlemelisiniz. Ancak bulaşık yıkama, yemek yapma gibi işlerinizi engellemeyecek şekilde tezgahı düzenlemelisiniz.

 

Ankastre fırın seçeneğiyle tezgahınızda yer açabilirsiniz. Depolama alanı yaratmak için yaratıcı olmanın önemini atlamayalım. Kendinize alan yaratmak için her zaman çözümünüz olacaktır. Küçük mutfak tasarımında açık raf sistemleri de akıllı seçimler arasındadır. Böylece mutfakta ferahlık yaratabilirsiniz. Mutfak zemininde de açık renklere yer vererek geniş bir algı yaratabilirsiniz.


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.