Modern ve Çağdaş Tasarım Stili Arasındaki Fark Nedir?

  • Anasayfa
  • /
  • Modern ve Çağdaş Tasarım Stili Arasındaki Fark Nedir?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Modern ve Çağdaş Tasarım Stili Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu insan “modern ve çağdaş tasarım stili arasındaki fark nedir?” sorusunun yanıtını bilmemekte ve ikisinin aynı anlama geldiğini düşünmektedir.

Çoğu insan “modern ve çağdaş tasarım stili arasındaki fark nedir?” sorusunun yanıtını bilmemekte ve ikisinin aynı anlama geldiğini düşünmektedir. Ancak mimarlar ve iç mekân dekorasyon uzmanları için; modern ve çağdaş terimleri, iki farklı tasarım stilini ifade etmektedir. 
 
Bu iki dekorasyon stilinin farklılıkları olduğu gibi ortak özellikleri de vardır. 

Modern ve Çağdaş Tarzlar Nelerdir?

Modern stil, 1900’lerin başından ortalarına kadar oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Çağdaş tasarım ise günümüz trendlerini yansıtır.

Modern Stil Nedir?

Modern tarz, 1800’lerin sonlarında başlayan modernizm hareketinden doğmuştur. Alman Bauhaus tasarım okulları ve İskandinav tasarımı tarafından oluşturulan modern dekor tarzının kökeni oldukça eskiye dayanır.
 
Modern tarz ilerleyen dönemde postmodernizme dönüşmüştür. Postmodernizm oldukça cesurdur ve geleneğin tüm kurallarını çiğner. Klasik modern tarzda bulunan pratik özelliklerle değil daha çok formla ilgilenmektedir.

Çağdaş Tarz Nedir?

Çağdaşlık olarak adlandırılan ekol, 1970’lerde postmodernizmle aynı dönemlerde popüler olmuştur. Çağdaş tasarım modernizm, postmoderiznm, dekonstrüktivizm ve fütürizm gibi akımlardan da etkilenerek oluşmuştur. 
 
Çağdaş tarz, günün getirdikleriyle kendini sürekli yenilemektedir. Her on yılda bir güncel dekor trendleri çağdaş tasarım tarzı olarak tanımlanır.
 
Çağdaş tarz, modern tarz gibi belirli bir dönemi kapsamak zorunda değildir. Günümüzde olanları yansıtan ve devinim halinde olan bir stildir.

Modern ve Çağdaş Tasarım Stili Arasındaki Benzerlikler

Her iki stilin de birbirine benzeyen ögeleri vardır. Benzerliklerin çokluğu, terimlerin birbiri yerine kullanılması ve karıştırılmasının ana sebebidir. Her iki stil de basit ve düzenli bir tarz oluşturmayı hedeflemektedir. Bu da iddialı bir odada rahat ve sakinleştirici bir ortam yaratır. 
 
Her iki tasarım stilinde de aşırı süsten ve gösterişten kaçıldığı görülür. Ancak trendler ve mekanlar değiştikçe bu kurallarda esnemeler yaşanabilir. Ayrıca her iki tasarım stilinde de metaller ve cam gibi yansıtıcı ögelere dekore edilen alanlarda sıkça yer vermektedir. 
 
Modern ve çağdaş tasarım tarzı sıkça karıştırılır ancak her ikisinin de farklı tarzlar yansıttıkları unutulmamalıdır. Stillerin bazı benzerliklere sahip olması bu gerçeği değiştirmez. Bu nedenle dekorasyonunuzda kullanacağınız tarza karar verirken bu ayrımı iyi yapmalı ve ardından gereken kararı vermelisiniz. 

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.