Modern Mimari Nedir

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Modern Mimari Nedir

Modern Mimari Nedir?

Modern mimari nedir? 19. yüzyıldan günümüze kadar olan zamanı ifade etmektedir. Özellikle de 20. yüzyılın ilk yarısında daha çok insan tarafından bilinmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Temel amacı ise çağın ihtiyaçlarını karşılayan, sanat anlayışlarına uygun ve teknolojiler ile iç içe olan yenilikçi bir mimari anlayışı olan mimari düşünceye denilmektedir.

Modern mimariyle birlikte binanın yapısı, işlevi veya gereklilikleri haricindeki hiçbir alanda gereksiz süslemelerin olmamasını savunmaktadır. Ayrıca dış yapının estetik bir çekiciliğe sahip olsa da kullanım amacının ne olduğuna göre de işlevsel bir yapı göstermesini istemektedir.

Modern Mimari Tarihi Özellikleri Nelerdir?

Modern mimari özellikleri itibari ile temiz çizgiler ve geometrik formların daha sık kullanıldığı bir anlayış olmaktadır. Böylelikle de istenilen minimalist ve şık tasarımlara ulaşmak mümkün olmaktadır. Geniş çatı tasarımları yapılmaktadır ve bunlar genellikle yatay yönlü bir dağılım göstermektedir. Modern mimari de yapı amacına uygun bir şekilde kullanılmasının yanı sıra işlevsel olarak da iyi sonuç vermesi gerektiğinden dolayı kişilerin bu anlamda büyük cam duvarlar ve bant pencereler ile ışıktan en iyi verimi alması sağlanmaktadır. Modern mimarinin diğer özellikleri ise şunlardan oluşur:

  • Açık kat planları kullanılmaktadır. Böylelikle de alanlar duvarlar ile kesilmeden akış sağlanmaktadır.
  • Çelik veya demir gibi modern malzemeler yapıda kullanılmaktadır.
  • Tuğla, ahşap veya taş gibi geleneksel malzemeleri yapıya uygun çağdaşlaştırarak kullanılmaktadır.
  • Doğaya zarar vermeyen ve doğa ile bütünleşik bir kullanım olmaktadır.

Geometrik şekillerin kullanımı ve gereksiz süslemelerden kaçınma özelliklerine sahiptir.

Ankara'da İç Mimarlık Ofisi

Modern mimari bilinen dekorasyon şekline göre daha farklı bir tasarım sergilemesinden dolayı birçok kişi kendi bildiği çerçeve de hazırlamaya çalışmaktadır. Ancak profesyonel olmayan kişiler tarafından bu işlem yapılması durumunda istenmeyen kötü görüntüler ile karşı karşıya kalmak mümkün olmaktadır. Modern mimarisinin ana düşüncelerinden biri olan yapının işlevine uygun bir şekilde kullanımı oldukça önemli bir detay olmaktadır. Bunun için ise iç mimarlık alanında profesyonel olarak hizmet veren ofisler ile çalışmak daima avantajlı olmaktadır. İstenilen modern görüntü, işlevsellik ve minimalist tasarımlar ile mekanlarda kaliteli bir şıklık yaratılmaktadır.

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.