Mekânın Daha Büyük Görünmesi İçin Halı Nasıl Kullanılmalıdır?

  • Anasayfa
  • /
  • Mekânın Daha Büyük Görünmesi İçin Halı Nasıl Kullanılmalıdır?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Mekânın Daha Büyük Görünmesi İçin Halı Nasıl Kullanılmalıdır?

"Halı nasıl kullanılmalıdır?" sorusu dekorasyon fikirlerine ihtiyacı olan kişiler tarafından merak edilmektedir.

"Halı nasıl kullanılmalıdır?" sorusu dekorasyon fikirlerine ihtiyacı olan kişiler tarafından merak edilmektedir.
 
Çoğu insanın evinde, olduğundan daha büyük görünmesini istediği küçük bir oda vardır. Alanı fiziksel olarak büyütmeniz mümkün olmasa da doğru dekorasyon teknikleriyle mekânda olduğundan daha büyük algısı yaratmak mümkündür. Halı da bu dekorasyonun olmazsa olmazları arasındadır. Doğru halı seçimi alanınızın daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olacaktır.

Dekorasyon İpuçları 

Odanızda duvar halısı kullanmak, süreklilik sağlayarak alanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Duvardan duvara uzanan bir halı, gözü yoracak hiçbir şey olmadığı anlamına gelir. Bu da alanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Halı Seçili İpuçları

Odanızı olduğundan daha büyük göstermek için önemli olan doğru boyutta halı kullanımıdır. Küçük alan için büyük boyutta halı ve kilim seçimi, yaygın olarak yapılan bir dekorasyon hatasıdır. Odanın bir bütün halinde görünmesini engelleyerek daha küçük görünmesine neden olur. 
 
Seçilecek halının boyutu, mobilya düzeni gibi pek çok faktörden etkilenmektedir. Bir odadaki bütün mobilyalar halının üzerine konumlandırılmalıdır. Mobilyaların tamamını halının üzerine almak mümkün değilse bile en azından büyük parçaların ön ayakları halının üzerinde olmalıdır. 

Renk Seçimi İpuçları

Çoğu insan açık renklerin koyu renklere kıyasla alanı daha geniş gösterdiği fikrine aşina olsa da bu doğru değildir. Evinizin ferah görünmesi için her alanda beyaz halı kullanmak zorunda değilsiniz. 
 
Mobilya seçiminde en sevdiğiniz rengin açık tonlarını kullanmak da ferah bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır. Ancak yine de açık renklerin, ışığı daha iyi yansıttığından dolayı daha geniş bir görünüme neden olacağı unutulmamalıdır.

Model Seçimi İpuçları 

Halı veya kiliminizde desen olmasını istiyorsanız desen boyutunun odanın boyutuna uygun ölçeklendiğinden emin olmalısınız. Büyük odalar için daha küçük desenler kullanılırken küçük odalar için durum tam tersidir. Ancak yine de bu kural her zaman geçerli değildir.
 
Örneğin çok fazla mobilyası olmayan küçük bir alan için büyük desenli halılar tercih edilebilirken mobilyası fazla olan bir alan için daha küçük desenli halılar kullanılmalıdır. Halının odanın dekorasyonuna önemli bir etkisi vardır. Doğru halı seçimi, alanın büyük görünmesine yardımcı olacaktır.

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.