Koltuk Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Anasayfa
  • /
  • Koltuk Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Koltuk Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koltuk rengi seçimi oldukça önemlidir. Çünkü mekân dekorasyonlarının ilk aşaması koltuk seçimidir. Güzel bir modele sahip ilgi çekici bir koltuk odanın odak noktası haline gelebilir ve dekorasyona oldukça şık bir hava katabilir.

Koltuk rengi seçimi oldukça önemlidir. Çünkü mekân dekorasyonlarının ilk aşaması koltuk seçimidir. Güzel bir modele sahip ilgi çekici bir koltuk odanın odak noktası haline gelebilir ve dekorasyona oldukça şık bir hava katabilir.
 
Hali hazırda dekore edilen bir odaya sonradan koltuk ekleyecekseniz veya koltuk değiştirme kararı aldıysanız, renk seçimi oldukça önemlidir.  
 
Odaya bütüncül bir görüntü kazandırmak ve olduğundan daha büyük göstermek için, duvar renkleriyle aynı tonlarda koltuk tercih etmelisiniz. Ancak duvar rengine uygun koltuk alırken ilerleyen dönemde duvar renginizin değişebileceğine de unutmamalısınız.
 
En doğru seçim, dekoru tamamlayacak bir koltuk seçmek olacaktır. Pek çok dekorasyona kolayca uyum sağlayabilecek pastel ve nötr renkler, koltuk seçimlerinde de sıkça kullanılır. 

Açık-Koyu Renk Kullanımı

Koltuk rengi seçerken zemin renginize muhakkak dikkat etmelisiniz. Karanlık bir zeminde koyu renk bir koltuk tercih etmek, odanın daha boğucu ve olduğundan daha küçük görünmesine sebep olabilir. 
Koyu kanepe tercih ederseniz, açık renk bir halı kullanmak dengeyi kuracak ve koltuğunuzun kendini göstermesini sağlayacaktır.  
 
Açık renk koltuk tercih etmek istiyorsanız, bazı zorlukları olduğunu bilmelisiniz. Açık renk koltukların en büyük zorluğu lekelenmeye ve aşınmaya oldukça müsait olmalarıdır. Evcil hayvan besliyorsanız veya küçük bir çocuğunuz varsa, açık renk koltuklar size beklediğiniz konforu sağlamayacaktır.

Beklentilerinizi Karşılayacak Renk Seçimi

Kullanacağınız koltuktan gösteriş beklentiniz yoksa, nötr renk koltuk tercih etmek kurtarıcı olacaktır. Nötr renkte bir koltuk birçok aksesuara uyum sağlayacağından, ileride tarz değişikliğine gitmek istediğinizde sizi zorlamayacaktır.
 
Nötr koltuklar; bej, gri, kahverengi ve krem renklerinden oluşur. Dikkat çekmeyen bu renk seçimi, dekorunuzu tamamlayacak ve şık bir hava katacaktır. 
Seçtiğiniz koltuk rengine uygun aksesuar kullanmak, odanızda denge yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Son Dokunuşlar

Yeni koltuğunuzu odanıza yerleştirirken, son dokunuşları vurgulu yastıklar ve kırlentler kullanarak yapabilirsiniz. Bu küçük renk patlamaları, oturma odanıza canlı ve enerjik bir hava katacaktır.
Koltuk renginize karar verirken, duvar ve zemin renklerini göz önünde bulundurmalısınız. Dekore ettiğiniz mekânda dengeli tonlar kullanmanız odanın genel havası üzerinde oldukça etkilidir.
 

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.