İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir Nasıl Yapılır

  • Anasayfa
  • /
  • İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir Nasıl Yapılır
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir Nasıl Yapılır

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

İskandinav tarzı dekorasyon nedir? Nasıl yapılır? Sizler için derledik. Genellikle sadeliğin, işlevselliğin ve rahatlığın ön planda tutulduğu bir konsept olmaktadır. İskandinav tarzı 1950 yıllarından beri tercih edilen bir tasarım olsa da son yıllarda daha sık tercih edilmeye başlanan iç mekân tasarımları arasında yer almaya başlamıştır. İskandinav tarzı bir ev tasarlamak için öncelik olarak basitliğe, sadeliğe ve düzgün durmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu 3 kelimeyi anahtar olarak alınması durumunda ise istenilen sonuçlara ulaşmak mümkün olmaktadır.

İskandinav Tarzı Dekorasyon Özellikleri

İskandinav evleri coğrafi yapıları itibari ile oldukça az ışık olan bir bölge özelliği göstermektedir. BU yüzden de İskandinav tarzı iç mekân tasarımları genellikle açık renkler ve evin içerisini ferah gösteren mobilyalar seçilmektedir. Kullanılan renkler ise bu doğrultuya en uygun olan beyaz ve grinin tonları olmaktadır. Sadeliği daha ön plana çıkarılmak istenildiğinde ise uçuk pembe, uçuk maviler ve bazen de siyah renk tercih edilenler arasında yer almaktadır.  İskandinav tarzının özelliklerinden bir diğer ise duvarların beyaz renge boyanması olmaktadır. Böylelikle de mobilyalar ve dekoratif parçalar daha göz önünde bulunarak göz yoran görüntüden kaçınma sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılacak olan dekoratif lambalar ve ışıklandırmalar ile birlikte de istenilen sade görüntünün daha iyi ortaya çıkması sağlanmaktadır.

İskandinav Tarzı Mobilya Özellikleri

İskandinav tarzı ile yapılacak olan iç mekanlarda evin mobilyaları da büyük önem taşımaktadır. Bu mobilyaların temiz hatlı ve işlevselli olması büyük önem göstermektedir. Yani seçilecek olan mobilyalar sade ve kullanışlı olması gerekmektedir.

Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise masif ahşap ve meta detayların doğru şekilde kullanımı olmaktadır. Bu detaylar ile ortamda istenilen parlak ve şık görüntünün ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

İskandinav tarzı mobilya seçimi esnasında bir diğer tercih edilecek diğer unsurlar ise şunlardan oluşmaktadır;

  • Dekoratif olarak kullanılacak sade ve şık raflar,
  • Minimum düzeyde perde kullanmak,
  • Maksimum düzeyde evin içerisine ışık girmesini sağlamak olmaktadır. Bu detaylara dikkat edilmesi durumunda ise istenilen İskandinav tarzı iç mekân tasarımına ve mobilyalara sahip olunmaktadır.

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.