İskandinav Minimalizmi Nedir?

 • Anasayfa
 • /
 • İskandinav Minimalizmi Nedir?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
İskandinav Minimalizmi Nedir?

İskandinav minimalizmi doğal dünya ile çevrili bir yaşam tarzı üreten ve basit tasarım tarzını benimseyen pratik bir yaklaşımdır.

İskandinav minimalizmi doğal dünya ile çevrili bir yaşam tarzı üreten ve basit tasarım tarzını benimseyen pratik bir yaklaşımdır. Bu dekorasyon stilinin amacı dış mekânları doğayla uyumlu olacak şekilde basit yaşam alanları olarak dekore etmektir.
 
Pratikliği, işlevselliği ve doğallığıyla İskandinav minimalizmi uzun süredir popülaritesini korumaktadır. Bu rahatlatıcı iç tasarım stili hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve İskandinav minimalizmini iç mekân dekorasyonlarında nasıl kullanacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.
 

İskandinav Minimalizminin Temel Özellikleri Nelerdir?

 • İskandinav minimalizmi kesin kurallarla tanımlanmış bir tasarım stili değildir. Denemeye ve çeşitlilik kazanmaya uygun bir tarzdır. 
 • İskandinav minimalizminde işlevsellik kilit noktadır. Bu iç tasarım stilinde kullanılan tüm mobilya ve aksesuarların bir amacı vardır. Eşyaların pratik ve kullanışlı olması oldukça önemlidir.
 • Pratikliği rahat ve doğal unsurlarla birleştirerek dekore edilen alanı konforlu ve dikkat çekici hale getirir. 
 • İskandinav minimalizminde uzun yıllar boyunca kullanılabilecek sağlam aksesuarlara ve mobilyalara odaklanılır. Modaya uygun kullanışsız ürünler kullanmaktan kaçınılır ve kalite, dayanıklılık ve işlevsellik ön planda tutulur.
 • İskandinav minimalizmiyle dekore edilen alanlardaki mobilyaların ve aksesuarların pek çok kullanım alanı ve amacı vardır. Bu da dekore edilen alanın her köşesinin bir amaca hizmet etmesini ve kullanışlı olmasını sağlar. 
 • İsraftan kaçınmayı hedefler. Doğaya ve dünyanın olağan akışına odaklanan bu stil güncel trendlerden uzak, bütçe dostu ve kullanışlı mobilya, aksesuar ve renk tercihlerinden oluşur.

İskandinav Minimalizmiyle Dekorasyon Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları

İskandinav minimalizmi yatak odasından mutfağa kadar evin her alanına uygulanabilecek konforu ön planda tutan bir iç tasarım stilidir. İskandinav minimalizmiyle iç mekân dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:
 
 • Dağınıklığa neden olacak mobilya ve aksesuarlara dekorasyonda yer vermemelisiniz. Bunun yerine alana işlevsellik ve değer katan parçalar seçmeli ve tercih ettiğiniz her parçanın bir amaca hizmet etmesine dikkat etmelisiniz.
 • Renk paleti hazırlarken doğadan ilham almayı unutmamalısınız. Doğadaki renklere yer vermeli kremsi beyazları, yeşil tonlarını ve mavi rengini mobilya ve aksesuarlarda kullanmaya özen göstermelisiniz.

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.