İdeal Salon Düzeni ve Mobilya Ölçüleri

  • Anasayfa
  • /
  • İdeal Salon Düzeni ve Mobilya Ölçüleri
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
İdeal Salon Düzeni ve Mobilya Ölçüleri

İdeal Salon Düzeni Ve Mobilya Ölçüleri

İdeal salon düzeni ve mobilya ölçüleri bilinerek kişilerin kendi evlerini ona göre dizayn etmesi oldukça önemli bir husustur. Salonda kullanılan birçok mobilyanın kendi ölçüleri olduğu gibi genel uyum düzeni de bulunmaktadır. Salonda en sık kullanılan orta sehpanın olması gereken ölçüler koltuğun oturulacak kısmı olan minder seviyesinden 10 cm aşağıda ya da yukarıda olması gerekmektedir. Salon oturma ve planlama düzenine uygun olarak genel şartın orta sehpayı kanepeden yaklaşık 35 ile 45 cm arasında bir uzaklığa yerleştirmektir. Genel kurallardan birisi olan bu ölçü ile kişilerin ulaşmak istediği kitap veya gazeteye yeterince yakınlıkta olurken aynı zamanda da bacak boşluğu için de ideal bir uzaklık olarak değerlendirilmektedir.

Konsol Ve Dresuar Ölçüleri Nelerdir?

İdeal salon ölçüleri ile kişilerin salonlarını düzenlemesi ve ideal boyutlarda oluşturması gerekmektedir. Günümüzde isim olarak pek bilinmeyen ve Dresuar adı verilen eşya evlerde genel olarak girişteki antre bölgesinde kullanılan, düz ayaklara sahip ve özellikle çok iş görür olması ile tercih edilen sehpa türü olarak bilinmesi gerekmektedir. Salonda sıklıkla kullanılan ve odanın genel havasını modernleştiren konsollarda sıklıkla tercih edilmektedir. Yakın zamanlarda dolap şeklindeki konsollar yerini kısa ve geniş tipteki konsollara bırakmıştır. Yeni modern konsolların bu yönü ile küçük evlerde daha kullanışlı olarak kullanılması da görülmektedir. Kişilerin kısıtlı alandaki bu seçimleri ile tv ünitesi olarak tercih ederek kullandıkları da görülmektedir. Konsolu tv ünitesi olarak kullanan kişiler duvara modern ve şık raflar dekore ederek ortamı daha kişiselleştirmektedir.

Salon Oturma Düzeni Nasıl Olmalıdır?

İdeal salon ölçüleri ile kendilerine uygun mobilyayı tercih eden kişilerin oturma düzeni hakkında araştırmalar yaptıkları görülmektedir. En sık rastlanan dikdörtgen tipi salonlarda yemek masası seçilirken salon tipiyle eşdeğer olarak dikdörtgen modellerin kullanılması gerekmektedir. Yemek masası salona yerleştirilirken de kapıya en yakın ve uygun konuma ve salonun büyüklüğüne uyum sağlayacak şekilde yerleştirme işlemi yapılmalıdır. Salonun olmazsa olmazı olan konsol, vitrin ve büfe gibi yemek odasının temel mobilyalarının da yemek masası etrafında şekillendirilmesi gerekmektedir.  

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.