İç Tasarım ile İç Mimari Arasında Fark Var Mı?

  • Anasayfa
  • /
  • İç Tasarım ile İç Mimari Arasında Fark Var Mı?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
İç Tasarım ile İç Mimari Arasında Fark Var Mı?

İç Tasarım ile İç Mimari Arasında Fark Var Mı?

İç tasarım ile iç mimari arasında fark var mı? İç tasarım uygulamaları ile iç mimarlık çalışmaları arasında benzerlikler bulunmaktadır. Fakat birbirinden oldukça farklı olan bir çalışma alanı bulunur. İç mimarlığın özünü iç mekanlar için hemen her ayrıntının düşünülüp baştan yapılandırılması kısaca oluşturmaktadır. İç mekanlarda yapılacak olan çalışma teknik ve sanatsal bir iştir. Uygulama sırasında oldukça ayrıntılı ve teknik bir bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece mobilya kullanımı değil; işçilik ve malzemeler ile alakalı oldukça ayrıntılı bir çalışma yürütülür.  Duvarlar, zemini tavan, aydınlatmalar, havalandırma gibi ayrıntıları göz önünde bulundurur. Bunların yanında yaşam alanını ergonomik bir şekilde tasarlar. Gerekli objelerin konumu ve tasarlanması; eşyaların özellikleri oldukça önemlidir. İç tasarım ise daha çok zevke göre bir dekorasyon yapılması işidir. Fakat bu işte oldukça detaylı düşünme kabiliyeti gerektiriyor olup geniş bir kültürel birikim gerektirmektedir. Geçmiş ve çağdaş dönemlere ait dekoratif tasarımlar hakkında bilgi gerektirmektedir.

İç Mimari Proje Uygulama Takibi

İç mimaride bir tasarımın inşaatın en başından yapılması gerekmektedir. Yapının kullanım amacı üzerine farklılaşan tasarım projesi inşaatın oluşum sürecinde yapılmaya başlanmalıdır. İç mimari projesi takibi sırasında tasarımın sizin düşüncenize göre şekillenip şekillenmeyeceğini anlayabilirsiniz. Projeniz sırasında gerekli olan bütçe üzerinde büyük bir bilgilendirme yapmaktadır. Tasarım yapılmadan önce müşterinin dilediği renk, malzeme ve çeşitli istekleri öğrenilerek bunlara göre hazırlık yapılmaktadır. Müşterinin istekleri doğrultusunda yapılan tasarım için mekânda keşif yapılarak gerekli notlar alınmaktadır. İç mimarlık hizmetinde projelendirme aşamasında genellikle 3 boyutlu olarak görsel sunma imkânı ile bilgi verilmektedir. Ön proje aşaması sırasında renkler, mobilyalar ve çeşitli uygulamalar belirlenmektedir. Daha sonra ise revize aşamasına geçilmektedir. Daha sonra da anahtar teslimi için hazırlanılmaktadır. Tüm aşamalar sırasında oldukça detaylı bir çalışma bulunmaktadır.

Bir İç Mimar Tam Olarak Ne Yapar?

İç mimarlık için kısaca bir mekânın gereksinimlerini belirleyerek sanatsal ve işlevsel olarak bunları gidermek üzerine çalışma yürütmekte olduğu söylenebilir. Proje için müşteri ile yakından irtibatta bulunarak tasarım ve eskizleri yapmaktadır. Elektrik düzeni, zaman çizelgesi, proje bütçesi belirleme gibi ek detayları da yapmaktadır. Ayrıca inşaat ve tasarım üzerine diğer meslekler ile iş birliği içerisinde çalışır. Bu sayede müşterinin memnun olması adına aydınlatma ve tasarım üzerine iş birliği içerisinde hazırlanan bir proje sunar.

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.