İç Mimarlık Sanatın Neresinde?

  • Anasayfa
  • /
  • İç Mimarlık Sanatın Neresinde?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
İç Mimarlık Sanatın Neresinde?

İç Mimarlık Sanatın Neresinde?

"İç Mimarlık" Sanat yapılırken ilk amaç, yapılan şeyden zevk almak ve en estetik olanı ortaya çıkarmaktır. İç mimarlıkta ise yine yapılan tasarımı zevk alarak yapmak temeldir fakat yapılan tasarımın rahat ve konforlu olması, yapılacağı alana uygun olması da önemlidir. Yani iç mimarlığı sanatın bir kolu olarak değerlendiremeyiz. Fakat elbette iç mimarların da yaptıkları tasarımlarda sanattan yardım aldığını söyleyebiliriz.

İç Mimarlığı Sanatın Bir Dalı Mıdır?

İç mimarlık ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi, iç mimarlığın sanatın bir dalı olup olmamasıdır. Fakat atlanan bir durum vardır. Bir ev tasarımı düşünelim. İç mimarlar evin tasarımını yaparken, içerisinde yaşayacak olan insanların konforunu da düşünmek zorundadır. Yani sadece estetik açısından düşünmek imkansızdır. Bir tane de resim tablosu düşünelim. Ressam bu resmi yaparken sadece estetik görünmesini ve yaptığı işten haz duymayı hedeflemektedir.

Bu iki örnekten, iç mimarlığın sanatın bir dalı olmadığını anlayabiliriz. Fakat bu, iç mimarlığın sanatla bir ilgisi olmadığını göstermemektedir.

Move İç Mimarlık olarak iç mimarlığın, sanat olmadan yapılmayacağının farkındayız ve projelerimizi de buna göre şekillendirmekteyiz. Yani şöyle söyleyelim, evet tasarım yapılırken ofis ya da ev fark etmeden orada yaşayacak olan kişilerin konforlu olması bizim için çok önemli fakat yeterli değil. Görsel açıdan da bakanları mest edecek, insanlara keyifli bir hayat vadeden evler ya da ofisler tasarlamaktayız. Böylece iç mimarlığı sanatla birleştirmek de en büyük görevlerimiz arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak, iç mimarlık bir sanat dalı değildir. Ancak iç mimarlar, tasarımlarını yaparken sanatın dallarından yardım almaktadır. Sanatın olmadığı bir tasarım düşünülemez. Bu nedenle sanatın iç mimarisi açısından çok önemli olduğunu üstüne basarak belirtmek gerekmektedir.


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.