İç Mimari Ruhun Ta Kendisi

  • Anasayfa
  • /
  • İç Mimari Ruhun Ta Kendisi
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
İç Mimari Ruhun Ta Kendisi

Hayallerinin peşinden yılmadan, yorulmadan giden ve Move İç Mimarlık’ı yaratan Barış Küpçü, kendisini ‘’her riski işini geliştirmeye kullanıp fayda haline getiren sıradan bir Türk evladı’’ olarak tanıtıyor. İşindeki başarısının sırrını sıkı sıkıya saklayan ve söylememek için her yolu deneyen Küpçü, esprili ve bir o kadar da yaratıcı kişiliğiyle Ankara Life kapak konuğu...
 
Herkese kısmet olmayan bir hayata sahip, hayallerini gerçekleştiren ve başarısını hızla yükselten biri var karşımızda. İş hayatı dışında az çok bildiğimiz biri ama sanki fazlası var, sahi kim Barış Küpçü? İçimizden birisi :) Barış Küpçü; iş hariç her konuda aşırı tembel olan, iş konusunda hiçbir şeyi ertelemeyip saat ve zaman farketmeksizin gereğini yapan, risk almayı seven fakat aldığı her riski işini geliştirmeye kullanıp fayda haline getiren sıradan bir Türk evladı :) Move İç Mimarlık hayallerinizden yola çıkarak yarattığınız bir isim artık. Move İç Mimarlık bugünlere nasıl geldi? Aslında bu sorunun cevabı çok çok uzun. Dürüst ve çalışkansanız ve özellikle iş geliştirme konusunda hırslarınız varsa başarı yoluna girmiş oluyorsunuz. Sonrası seçimlerinizle alakalı, fedakar olmalısınız her şeyden önce. İsmimi marka yapmak isteseydim çok daha önce olurdu lakin ben bilirim ki şahıslar geçici kurumlar kalıcıdır! Yaptığınız dokunuşlarla aslında insanların hayatını değiştiriyorsunuz diyebilir miyiz? Bu kavram çok göreceli. Günümüz Türkiye’sinde İç Mimarlık hizmetini 2’ye ayırmak gerekir; ihtiyaç mimarisi ve hayata dokunan mimari. İhtiyaç mimarisi; insanların yaptığınız işte ekonomik tasarruf etmesidir. Bu sadece kişinin ihtiyaçlarını giderirken biraz da özel ve güzel olsun demesidir. Yani sorunuzun cevabı değil, Türk ekonomisinde şu an bu rağbet görüyor. Hayata dokunan mimari; insanların gerçekten rahatlayıp mutlu olmak için yaptıkları bir değişim. Yani şöyle söylemek gerekir; kişiye özel bir dövme gibi düşünün. Tasarımların sizi yansıtması ve rahatlatması demektir. (Bir de arkadaşlarınızın beğenmesi önemli) :)
 
İç Mimari’de en önemlisi vizyon! Henüz çocukken temel düzeyde inşaatçı olan babasına yardımcı olmaya başladı. Sektörü tanıdıkça hayaller kurmaya başlayan Barış Küpçü, aslında sektörün eksiklerini görmeye başlamıştı. Zihnindeki cevher onu sürekli bir adım sonrasını düşünmeye sevk etti, henüz farkında değildi. Muhteşem zekası, ticaret bilgisi ve sıcak kanlılığı ona vizyonunu bağışlamıştı. Bulunduğu sektörün en büyük eksiği olan “Güven” olgusunu bir kelime olmaktan çıkarmış süreklilik arz eden bir etik değer olduğunu tüm çevresine göstermeyi başarmıştır. Stabil olarak 12 beyaz yaka çalışanlı genel proje düzeninde ortalama 160 çalışanlı bir şirket haline gelme yolunda hızını hiç kesmedi. Kim derdi ki; 14 yaşındayken hayal kuran o haylaz çocuk bugün Move İç Mimarlık gibi bir firmanın yaratıcısı olacaktı. Bir gün sorduk ; Barış bey yolculuk nasıldı ? “ Yol dediğiniz benim hayatım, Hayatım için hep çalıştım...”
 
‘‘Bizler satıcı değiliz, sanatınız nerede?’’ Gittiğimiz yerlerde sizin dokunuşunuz olduğunu hissediyoruz aslında. Gerçekleştirdiğiniz projelerle sanatla iç içe gibisiniz. Yanlış mı düşünüyoruz? Tamamen olmasa da doğru ama bazen hizmeti verdiğiniz kişinin sanat anlayışı sizi etkiliyor :) İç mimarlık bir lüks mü sizce? Temel ihtiyaç desem yeridir. Müzik ruhun gıdasıysa ki bence öyle iç mimari de ruhun kendisi!!! Peki, size göre başarılı bir iç mimarlık firması olmak için eğitim ve yetenek haricinde hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor? Türk ; Öğün - Çalış - Güven. Sırasıyla gerekli, en önemlisi vizyon! İş hayatındaki felsefeniz nedir? Kalıcılık ve dürüstlük. Bir mekanı tasarlarken hangi yolları takip ediyorsunuz, neler yapıyorsunuz?Bu bir takım oyunu tıpkı futbol gibi. İyi bir kaleciniz, iyi bir oyun kurucunuz ve iyi bir golcünüz olmalı. Sorunuzun cevabı değil çünkü tarifi vermeyeceğim :) Peki, ekibiniz? Futbolda Real Madrid neyse bizim ekip de sektörde o :) Ülker, Feyza, Aybüke ve diğer arkadaşlarım hepsi tabiri caizse tam bir makine. Hepsi kardeşlerim, yolumuz bir bizim! Bugün 14 yaşındaki hayal kuran çocuk karşınızda olsa ona neler söylersiniz? Hala başaramadın derim :) Barış Küpçü’nün bundan sonraki hayalleri neler? Sektörde, en azından Türkiye’de bir otorite olmak. Asıl hayalim dünyada olmak ama şu an için sanırım başka şeyler gerekli bunun için ve benim bunu planlamam bir hayli zaman alacak.
 
Kaynak : Ankara Life Kapak
Röportaj: Berna Özsoy berna@life.com.tr  Fotoğraf: Murat Bağcı murat@life.com.tr
 

Barış Küpçü
Barış Küpçü
Barış Küpçü
23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.