İç Mekân Boya Renkleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Anasayfa
  • /
  • İç Mekân Boya Renkleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
İç Mekân Boya Renkleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İç mekân boya renkleri seçerken, öncelikli olarak sevdiğiniz renkleri değerlendirmelisiniz. En sevdiğiniz rengi ana renk olarak belirledikten sonra, yan renkler için bir renk şeması oluşturabilirsiniz.

İç mekân boya renkleri seçerken, öncelikli olarak sevdiğiniz renkleri değerlendirmelisiniz. En sevdiğiniz rengi ana renk olarak belirledikten sonra, yan renkler için bir renk şeması oluşturabilirsiniz. Sevdiğiniz renkler iç mekân dekorasyonunda size ilham kaynağı olacaktır. 
 
Renkleri iç mekân dekorasyonunda nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak ipuçları hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Doğru Boya Rengi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İç mekân dekorasyonunda, kataloglar ve dergiler oldukça ilham verici kaynaklardır. Ayrıca internetin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla beraber, internette size ilham verecek birçok kaynağa ulaşabilirsiniz. 
 
Pinterest ve Instagram gibi sosyal medya kanalları da güncel dekorasyon fikirlerine kolayca erişmenizi sağlayacaktır. 

1-Renk Şeması Oluşturulmalı

Renk şeması hakkında bilgi almak için renk çarkı size yardımcı olacaktır. Çarkı çevirerek, renkler arasındaki ilişkiyi görebilir ve renk şeması oluşturabilirsiniz. 

2-Nötr Renkler Kullanılmalı

Nötr boya seçimi sanıldığı gibi kolaya kaçmak değildir. Renklerin iç mekân tasarımında nerde ve nasıl kullanıldığı oldukça önemlidir. Nötr renkler size yaratıcılığınızı sergileme imkânı
sunacaktır. Duvar boyasında pastel ve nötr tonlar tercih etmek odanıza, ferahlık hissini kaybettirmeden renk katacaktır.   

3-Renk Seçiminde Mobilya Renkleri de Göz Önüne Alınmalı

İç mekân tasarımı yaparken renk tercihi yapmanın en kolay yolu mobilyalardan yararlanmaktır. Yastıklar, yatak takımları ve masa örtüleri size boya rengi seçiminde fikir verebilir.
 
Dekorasyonda vurgu istiyorsanız, cesur renkler tercih etmelisiniz.

4- Doğadan Fikir Alınmalı

Doğada gördüğümüz detayları iç mekân dekorasyonunda kullanmak, güzel bir ilham kaynağıdır. İster ağaçların yeşilini ister denizlerin mavisini kullanın; doğadan dekorasyonunuza bir parça taşımak dinlendirici ve rahatlatıcı bir etki yaratacaktır. 

5- Evde Ufak Denemeler Yapılmalı

İç mekân dekorasyonunda uygun rengi seçmek evinizde başlar. Boya satın almaya gitmeden önce kataloglar ve kumaş örnekleri kullanarak odanıza en uygun rengi seçtiğinizden emin olmalısınız. 
 
Seçim aşamasında çok fazla seçenek sunulması, aklınızı karıştıracak ve karar vermenizi zorlaştıracaktır. Boya örneklerini evinizde denemek hangi rengin iç mekân dekorasyonunuz için daha uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.
 

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.