Halı Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Anasayfa
  • /
  • Halı Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Halı Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Halı, dekorasyonun en zor parçalarından biridir çünkü dikkat etmeniz gereken unsurlar oldukça fazladır. Halı rengi, stili, elyaf türü, deseni ve kalitesi bunlardan bazılarıdır.

Halı, dekorasyonun en zor parçalarından biridir çünkü dikkat etmeniz gereken unsurlar oldukça fazladır. Halı rengi, stili, elyaf türü, deseni ve kalitesi bunlardan bazılarıdır.
 
Renk seçimi genelde müşterileri en çok zorlayan kısımdır. Renkten yola çıkarak halıyı geniş bir alanda hayal etmek oldukça zordur. Ufak renk değişimleri bile mekânın havasını önemli ölçüde etkileyebilir.  
 
Halınızı seçerken aklınızda birden fazla renk varsa ve karar vermekte zorlanıyorsanız size yardımcı olabilecek ipuçları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Renk Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Odaları dekore ederken işe oturma odası gibi ortak kullanılan yaşam alanlarındaki mobilyalara karar vermekle başlamalısınız. Kullanacağınız oturma grubu eğer özel tasarım değilse seçebileceğiniz renkler oldukça sınırlıdır. Bu sebeple halıdan önce seçilmemesi halinde oturma grubunuza uygun halı bulmak zor olacaktır.
 
Oturma grubunun formuna ve rengine karar verdikten sonra halı seçmek daha kolaydır. Seçim yaparken çeşitliliği az olan bir öğeyle başlanması geri kalan bileşenlerin seçimini oldukça kolaylaştıracaktır.
 
Yatak odası gibi evin geri kalan kısımlarında da aynı yol izlenmelidir. Çünkü yatak odası takımınıza karar verirken pek çok seçeneğiniz olsa da yatak odası halısı için çok fazla seçeneğiniz olmayacaktır.
 

Halıda Nötr Renkler Tercih Edin

 
Sıkça tercih edilen halıların büyük çoğunluğu nötr renklerden oluşur. Halının mekân dekorasyonu üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Maliyeti fazla olan bir parça olduğundan değişen trendlere göre halı modelini değiştirmek sizi zorlayabilir. Bu yüzden halınızı nötr tonlarda tercih etmek sizin için kurtarıcı olacaktır.
 
Odanızda değişiklikler yapmak istiyorsanız maliyeti daha düşük olan parçalarda değişiklik yapmayı tercih edebilirsiniz. Duvarların rengi, koltuk minderleri ve lambalar gibi aksesuarları değiştirmek hem daha az maliyetli olacak hem de istediğiniz küçük çaplı değişimi yapmanızı sağlayacaktır.
 
Halılarda genellikle gri, bej ve toprak tonları gibi nötr renkler sıkça tercih edilir. Frizler ve ilmek stilleri, halınıza derinlik katarak mekânın odak noktası haline gelmesini sağlar.
 

Evinize En Uygun Renkte Halıyı Nasıl Seçebilirsiniz?

Farklı renkte halı örnekleri alarak halının kullanılacağı odaya ve eşyalara uygunluğunu test etmelisiniz. Evinizde küçük yaşta bir çocuk veya evcil hayvan olması, seçeceğiniz halı rengini etkileyebilecek bir faktördür. Seçtiğiniz halıyı uzun süre kullanabilmeniz için modası geçmeyen ve nötr renklerden oluşan bir halı tercih edebilirsiniz.
 

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.