Feng Shui Ev Nasıl Olmalı?

  • Anasayfa
  • /
  • Feng Shui Ev Nasıl Olmalı?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Feng Shui Ev Nasıl Olmalı?

Doğru teknik ve yöntemlerle dizayn edilen bir Feng shui ev dekorasyonuyla yaşam alanınızdaki enerjiyi yükseltebilirsiniz.

Doğru teknik ve yöntemlerle dizayn edilen bir Feng shui ev dekorasyonuyla yaşam alanınızdaki enerjiyi yükseltebilirsiniz. Bu noktada evinizdeki pozitif veya negatif enerjinin günlük hayat akışınızın seyrini önemli ölçüde etkilediğini unutmamalısınız.
 
Kişinin hayatına iyilik, güzellik, bereket ve sağlık çekeceğine inanılan Feng Shui öğretisinin prensiplerine göre hareket etmek hem ev yaşamınızda hem de ev dışındaki sosyal ve iş hayatınızda size önemli avantajlar sağlayacaktır. 
 
Feng Shui ev dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunur. Ancak bu noktada öncelikle Feng Shui’nin ne olduğu ve hayata nasıl aktarılması gerektiği bilinmelidir. 
 
Feng shui hakkında detaylı bilgi almak ve bu felsefeyi yaşam alanlarınıza nasıl aktarabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Feng Shui Nedir?

Feng Shui bir Çin felsefesidir ve kökeni yaklaşık beş bin yıl öncesine dayanmaktadır. Ev ve ofis gibi çeşitli yaşam alanlarında uygulanan dekorasyon ve tasarım teknikleriyle dekore edilen alanın enerjisini yükseltmeyi hedefleyen bu felsefe tek bir dekorasyon stiline bağlı değildir.
 
Çok sayıda dekorasyon tarzıyla uyumlu bir disiplin olan feng shui, yaşam alanlarının çeşitli ilkeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda dekore edilmesi süreçlerini kapsamaktadır. Bu yöntem sayesinde kişinin yaşamında pozitif bir enerji aktığı ve bu enerjinin kişinin hayatının her alanına yansıdığına inanılmaktadır.

Feng Shui Temel Prensipleri Nelerdir?

Feng Shui genel prensipleri şu şekilde sıralanabilir:
 
  • Evdeki gereksiz eşyalar atılmalıdır. Feng Shui felsefesinde yığın haline gelmiş eşyaların enerji kanallarını tıkadığına inanılmaktadır. Bunlardan kurtulmak kişinin enerji kanallarının açılmasını sağlayacak ve hayatına güzellikleri çekmesine yardımcı olacaktır.
  • Hayatınızda geçmişinize dair takılı kaldığınız konular varsa evinizi bu bakış açısıyla gözden geçirmeli ve kullanmadığınız veya artık ihtiyaç duymadığınız eşyaları mutlaka kaldırmalısınız.
  • İhtiyacınız olmayan ürünleri ihtiyaç sahibi kişilere vermeli veya mümkünse geri dönüşüme kazandırmalısınız. Bu hem yaşam kalitenizin yükselmesini hem de enerji alanınızın temizlenmesini sağlayacaktır. Böylelikle daha mutlu bir hayat sürmenin ve daha sağlıklı ilişkiler kurmanın kapılarını aralayabilirsiniz.
Peki feng shui felsefesinde ev dekorasyonu yapmak için nelere dikkat edilmelidir? İşte feng shui ev dekorasyonu için öneriler:

Feng Shui Ev Dekorasyon Tavsiyeleri

Feng shui dekorasyonunun en pratik ve belirgin noktalarından biri bu dekorasyon yönteminin daha fazla eşyaya değil daha az ve kullanışlı eşyaya odaklanıyor olmasıdır. 
 
Böylelikle feng shui felsefesi günümüzün en büyük problemlerinden biri olan hızlı tüketimin de önüne geçmeyi amaçlamaktadır.
 
Feng shui felsefesi çizgisinde hazırladığımız dekorasyon önerileriyle evinize bütüncül ve tasarım odaklı bir açıdan yaklaşmanın kapılarını aralıyoruz. İşte hem yaşam alanınızın hem de hayat akışınızın enerjisini önemli ölçüde etkileyecek feng shui dekorasyon tüyoları: 

1- Giriş Kapısı ve Çevresi Aydınlık Olmalıdır

Yaşam enerjisi anlamına gelen “chi”nin eve giriş kapısından girdiğine inanılır. Bu nedenle evlerin giriş kapısının hangi özelliklere sahip olduğu evin genel enerjisi açısından oldukça önemlidir.
 
Bunların yanı sıra kapının kolay fark edilebilecek özellikte olması ve çevresinin açık ve aydınlık olması oldukça önemlidir. Kapı çevresi enerjinin olumlu yönde etkilenmesi için canlı bitkilerle zenginleştirilmeli ve düzenli olarak silinmelidir. 

2-Ev Sık Sık Havalandırılmalıdır

Evi belirli aralıklarla havalandırmak enerjiyi olumlu yönde etkileyecektir. Mevsim farkı gözetmeksizin odaları sık sık havalandırmalı ve eve temiz hava girmesine imkân tanımalısınız.
Sık sık pencere açmanın mümkün olmadığı durumlarda hava temizleme cihazlarından da yardım alabilirsiniz. Ayrıca evinize tuz lambaları alabilirsiniz. Bu lambalar hem ortamdaki negatif enerjiyi alacak hem de havayı önemli ölçüde temizleyecektir.

3-Koridor Düzenli ve Temiz Olmalıdır

Koridor eve giriş yapılan alan olduğundan dolayı enerji alanını doğrudan etkiler. Evin başlangıç noktası olarak kabul edilebilecek bu alanın, düzenli ve temiz olması yaşam alanınızın enerjisini önemli ölçüde etkileyecektir.
 
Koridorların ışığı iyi ayarlanmalı ve hem dengeli hem de aydınlık bir ortam oluşturulmalıdır. Çok kısa sürede dağılabilen bir alan olan giriş holünün enerji alanını bozmamak için mont ve ayakkabı gibi eşyalar muhakkak kapalı bir dolabın içinde depolanmalıdır. Ayrıca çevredeki eşyaların da düzenli olarak tozları alınmalıdır.

4- Eşyalar Düzenli Yerleştirilmeli ve Dekorasyonda Canlı Çiçeklere Yer Verilmelidir

Salon evde en fazla vakit geçirilen alanlardan biridir. Feng shui felsefesinde salon dekorasyonu çok sayıda fırsatı tanımlar. Bu nedenle pozitif enerjiyi ve yeni gelişmeleri doğrudan hayatınıza çekmek adına salonunuzu düzeni ön planda tutarak dekore etmeli ve dağılmamasına özen göstermelisiniz.
 
Ayrıca salon dekorasyonunda enerjinizi yükseltecek seçimler yapmak istiyorsanız ayna ve canlı çiçekler tercih edebilirsiniz. Aynalar ve çiçekler bulundukları alana pozitif duygular katmakta ve ortama olumlu titreşimler yaymaktadır. Bu noktada yalnızca aynaları karşı karşıya gelecek şekilde kullanmamaya özen göstermelisiniz.
 
Mobilyaları mekân büyüklüğüne uygun olacak şekilde seçmek de feng shui felsefesi açısından oldukça önemlidir. Kapı girişlerine büyük mobilyaların denk gelmemesi gerekir. Ayrıca düzenli bir enerji akışı sağlanması için koltuklar duvara yaslanmamalıdır.
 
Bereketi ve bolluğu evinize çekmek istiyorsanız salon kapısının karşısına şık bir lamba yerleştirebilirsiniz. Son dönemlerde popülarite kazanan dekorasyon stillerinden biri olan soft home tarzını yansıtmak için koltuklarınıza battaniyeler ve yumuşak minderler bırakabilirsiniz. Böylelikle konfor ve rahatlığı evinizde muhafaza etmiş olursunuz.
 
Son zamanlarda popülarite kazanan feng shui felsefesini yaşam alanlarınıza yansıtmak ve bu süreçte bir profesyonel desteği almak için bizimle iletişime geçebilir veya ön görüşme gerçekleştirmek adına ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.
 
Move Mimarlık olarak kurulduğumuz ilk günden beri hayallerinizi profesyonellik çizgisiyle buluşturup hayata aktarmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Her bütçeye uygun tasarım fikirleri ve projeleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.