Ev Tipine Göre Salon Nasıl Dekore Edilir?

  • Anasayfa
  • /
  • Ev Tipine Göre Salon Nasıl Dekore Edilir?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Ev Tipine Göre Salon Nasıl Dekore Edilir?

Ev tipine göre salon nasıl tercih edilir, konusu aslında herkes için büyük bir merak uyandırmaktadır.

Ev Tipine Göre Salon Nasıl Dekore Edilir?

Ev tipine göre salon nasıl tercih edilir, konusu aslında herkes için büyük bir merak uyandırmaktadır. Salonlar evde zamanımızın büyük bir bölümünü kullandığımız ortamlardandır. Keyifli vakit geçirmemizi sağlayan, günlük yaşama dair yorgunluklarımızı alan bu ortam aslında misafirlerimizi de ağırladığımız mekanlardan bir tanesi olmaktadır. Evin en önem verilmesi gereken bu odası mimari olarak pek çok farklı şekilde olabilmektedir. Özellikle mobilya, perde ve halı seçimleri yapılırken çok titiz davranmak gerekiyor. Bu ortamda ilk olarak seçilen koltukların rahat olması olacaktır. Özellikle geniş olan salonlarda köşe takımı ya da L tipi koltuk olarak bilinen koltukların tercih edilmesi alanı çok boş gösterecektir. Bu tip koltuklar minimal evlerde geniş bir alan yaratmak için tercih edilmelidir.

Şekillerine Göre Salon Dekorasyonu

Evin mimari özelliği ve büyüklüğü salon tasarımında başlangıç noktası olacaktır. Farklı tip bir salona sahip olsanız dahi öncelikle sakin olmanız ve profesyonel bir destek almanız gerekecek. Move mimarlık olarak salon tipi ve mimari yapısı fark etmeksizin ortamda dilerseniz klasik dilerseniz de spor şıklığı yaratarak harika bir salon tasarımına imza atabiliriz. Şayet dikdörtgen bir salon varsa yemek masası da dikdörtgen olmalıdır. Berjerler için bir köşe noktası belirlenmesi sonrasında koltuklar ve tv ünitesi karşılıklı olacak şekilde konumlanabilir. Dikdörtgen salonlar için kitaplık ve dergilik gibi dekoratif malzemeler de tercih edilebilmektedir. Şayet salon L tipi ise bu durumda yemek bölümünün ne taraf olacağı belirlendikten sonra diğer tarafa da koltuk yerleşimi yapılmalıdır. Kare bir salona sahipseniz de bu durumda odak noktası belirlenmeli ve koltuk takımı bu noktaya doğru bakmalıdır.

Salon Tasarımında En Çok Yapılan Hatalar

Salon tasarımlarında en çok yapılan hatalar  sizler için değerlendiriyoruz. Aslına bakarsanız salon tasarımlarına çok fazla itina gösterirken aslında farkında olmadan bazı hatalar da yaparız. Çok büyük boyutlarda seçilen mobilyalar dekorasyonu orantısız göstermektedir. Aynı zamanda hatalı olarak yapılan renk seçimleri de ortamın kötü görünmesine sebep olur. Her eşyanın farklı rengi, farklı bir dokusu bulunmaktadır. Sıkıcı salonlar ise genellikle kötü renk seçiminden ileri gelmektedir. Bunların yanı sıra yapılan bir diğer hata da salonda oturacak kişi sayısının hesaba katılmamasıdır. İyi planlanmamış bir ortamda kullanıcıların bu ortama sığması mümkün değildir. Salonun kaç kişi tarafından kullanılacağını hesaba katmadan tasarım yapmamanız gerekiyor.


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.