Ev Dekorasyon Fikirleri ve İpuçları

  • Anasayfa
  • /
  • Ev Dekorasyon Fikirleri ve İpuçları
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Ev Dekorasyon Fikirleri ve İpuçları

Ev dekorasyon fikirleri söz konusu olduğunda aklınızda birçok soru işareti belirebilir. Özellikle ilk defa ev dekorasyonu için çalışmalara başlıyorsanız nereden başlayacağınızı, nasıl yapacağınızı kestiremiyor olabilirsiniz.

Ev dekorasyon fikirleri söz konusu olduğunda aklınızda birçok soru işareti belirebilir. Özellikle ilk defa ev dekorasyonu için çalışmalara başlıyorsanız nereden başlayacağınızı, nasıl yapacağınızı kestiremiyor olabilirsiniz.

Şimdiye kadar kendi tarzınızı evinize yansıtma fırsatını bulamamış olabilirsiniz. Ev arkadaşınızdan kalan eşyalar, ailenizin eşyaları gibi oradan buradan topladıklarınız tarzınızı tam olarak yansıtamamış olabilir.

Eğer artık sıra sizin tarzınıza geldiyse, şimdi hayallerinizi gerçekleştirmenin tam zamanı. Hayatınızın en huzur verici aşamasına geçtiniz ve şimdi ipuçlarına ihtiyacınız var. Merak etmeyin, Ankara'da iç mimarlık firması Move Mimarlık olarak, hayalinizi evinizin dekorasyonuna yansıtmanıza fayda sağlayacak ipuçlarını hazırladık.

Mobilya Seçelim!

İç mimari dekorasyon söz konusu olduğunda mobilyaların önemi oldukça fazla. Bu yüzden ne yapacağınız konusunda endişeleniyor olabilirsiniz.

Mobilya seçimini karmaşıklaştırmanıza gerek yok. Sıfırdan yeni mobilyalar alacak olsanız da, eski eşyalarınızı değerlendirmek için yeniden gözden geçirin. Trendlere uyum sağlarken eski eşyalar ile bir uyum yakalayabilirsiniz. Unutmayın, trendler gelip geçse de vintage stili her zaman kalıcılığını korur.

Mobilyalarınızı seçerken hangi tarza uygun olmasını istediğinizi belirlemiş olmanız lazım. Klasik, modern veya vintage… Ancak şunu unutmayın, mobilyalar tarzınızı yansıtırken bir yandan işlevsel olmalıdır. İşlevsel mobilyalarınız sizin her zaman kurtarıcınız olur. İstediğiniz görünümü evinize yansıtırken evin içerisinde size pratiklik kazandıracak mobilyalara yer verin.

Mobilyalarınızın rengini belirlerken de yalnızca tarzınızı göz önünde bulundurmayın. Duvarınızın rengi ve seçeceğiniz diğer aksesuarlar bir bütünlük oluşturmalıdır. Ferah, rahat ve konforlu görünen mobilyalar istiyorsanız açık renk tonlarını düşünebilirsiniz. Modern bir tarz yakalamak istiyorsanız koyu tonlar ile açık tonların güzel bir uyum yakalamasına izin verin. Eğer bohem bir tarzınız varsa renkli mobilyalar tarzınıza çok yakışacaktır.

Mobilyaları dekoratif eşyalarla destekleyebilirsiniz. Bunu yaparken de hem işlevsel hem dekoratif ürünleri seçebilirsiniz. Örneğin aynalar. Aynalar söz konusu olduğunda çok yönlü düşünün. Ayna, ışığı yansıtır ve mekânı zenginleştirir. Mekânınızın aynı zamanda daha geniş durmasını sağlar. Öyle ki, seçtiğiniz doğru bir ayna sizin için en az pencereler kadar etkili olabilir.

Halı seçerken de mobilyalarınızla uyumlu olması gerekir. Bu aralar desenli, vintage halılar oldukça popüler. Eğer hoşunuza gitmeyecekse, sade ve büyük halıları tercih edebilirsiniz. Büyük halı kullanmak iyi midir? Sorusu ile sıkça karşılaşıyoruz.

Tarzınıza uygun, büyük bir halı seçtiğiniz zaman hem işinize daha çok yarar hem de sizi daha modern gösterir. Büyük halıyı salonunuza veya taşıyacağınız yere daha kolay adapte edebilirsiniz. Halı çok büyük gelirse kestirebilirsiniz. Ancak küçük halıyı genişletemezsiniz.

Söylemek istediğimiz diğer detay ise ahşap aksesuarlar. Modern, bohem veya klasik hangi tarzda olursanız olur ahşap dekorasyonlar uyum sağlar. Doğal malzemelerden yapılan mobilya ve dekorlara yatırım yapın. Neye para harcayacağınızı merak ediyorsanız, geri dönüştürülen yemek masaları ve sandalyeler, sehpalar veya raflar sizin için doğru bir yatırım olur.

Farklı alanlarda, farklı işlevlerde tekrardan kullanacağınız mobilyalar, ilerleyen süreçlerde stilinizi değiştirmek istediğinizde tekrardan farklı bir amaç için değerlendirebilirsiniz. Bu yüzden doğal malzemelerden yapılması, daha yüksek kalite sağlar. Doğal malzemeler dayanıklıdır, çok fazla aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır.

Ahşap mobilya seçerken tabii ki aşırıya kaçın demiyoruz. Uygun, küçük dokunuşlarla da bunu yapabilirsiniz. Detay ahşap eşyalar kullanabilirsiniz. Biraz daha tarzınıza uygun olarak şekillendirmeniz mümkün.

Mobilyalarınızın üzerine çeşitli sanat eserleri, biblolar veya koleksiyonlar sergilemek isteyebilirsiniz. Fakat ne yazık ki bu konuda da aşırıya kaçmanız dağınık bir görüntüye sebep olur. Saklama alanı olarak da işlev gören mobilyaları bu sergileme için değerlendirebilirsiniz (yan sehpalar, camlı dolaplar vs.). Dekorasyon ürünlerini seviyor olabilirsiniz ancak kalabalık, dağınık ve boğucu bir görünüm istemezsiniz. Bu yüzden aksesuarlarınızı ve dekoratif ürünlerinizi dengede tutmalısınız.

Duvarları Boyayalım!

Duvarların rengi evinizin makyajıdır! Bir odanın rengini düşünürken ışığı, günün farklı saatlerinde değişen aydınlanmayı iyi değerlendirmelisiniz. Grafikte iyi görünen ancak duvarda iyi görünmeyen bir facia yaşamamanız için seçtiğiniz rengi 24x36 inç boyutlarında büyük bir kâğıt parçasında deneyin. Kâğıdı, odanın duvarına sabitleyin ve uzaktan bir bakın. Bunu yaparken günün farklı saatlerinde kontrolünü sağlayın. Her saat diliminde iyi hissettirdiyse doğru rengi seçtiniz demektir!

Peki, doğru rengi nasıl seçebilirsiniz. Bunun için mobilyalarınız ve evinize yansıyan güneş iki önemli belirleyici unsurdur. Mobilyalarınızın arkasında sırıtmayacak, uyumlu bir renk seçebilirsiniz. Ferah bir görünüm için bej, krem renkleri tercih edin. Açık pastel mavi tonları, nötr renkler de evinize modern ve iç açıcı bir görünüm kazandırır.

Seçeceğiniz nötr renkleri, koyu vurgularla birleştirdiğinizde mekanınız canlanır. Renk seçimi için acele etmenize gerek yok, deneme yanılma yaparak en doğru tonları yakalayabilirsiniz. Renklerin trendleri de hızlı bir dinamikle değişiklik gösterdiği için aksesuarlarla renkleri birleştirebilirsiniz.

En Keyifli Aşama: Aksesuarlar ve Sanat Eserleri

Les Collection, aksesuar seçiminde sanat eserlerinin önemini vurguluyor. Sanat eseri satın almak, hem sizin dekorasyonlarınızın değerini arttırır hem de tarzınızı zenginleştirir. En azından bilgi almak için araştırmalar yapabilirsiniz. Evinizde sanatı bulundurmanız hem size iyi gelir hem de dekorasyon tarzınıza.

Nerede yaşıyor olursanız olun, bir sanat koleksiyonu biriktirmeniz sizin maneviyatınıza fayda sağlar. Hikâyenizi anlatan parçaları evinizde sergilemek hiç fena fikir değil. Sanat eserlerinin pahalı olduğuna dair bir algı olsa da bu algıyı kendiniz yıkabilirsiniz. Doğru ve verimli bir araştırmayla bütçenize ve tarzınıza uygun eserlere ulaşabilirsiniz.

Seçeceğiniz dekorasyon ürünlerini sergilemeniz için bir alan belirlemeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Bu dekorasyon ürünlerini, kalabalık yaratmayacak şekilde doğru yerlere koymalısınız. Aksi halde tasarımınız kalabalık, boğucu bir hale bürünebilir.

Evinizde doğadan izlere yer vermek için bitkileri de dekorasyon ürünü olarak kullanabilirsiniz. Bitkilerin en güzel yanı, her tarza uyum sağlarken evin ferahlığını arttırır. Huzurlu, iç açıcı mimari dekorasyonu bitkilerle sağlayabilirsiniz. Bitkilerinize bakım yapmayı unutmayın tabii ki. Onlar yalnızca dekorasyon ürünü değil, aynı zamanda canlı!

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.