Dekorasyonda Koltuk Takımı Renk Uyumuna Dikkat Edilmeli

  • Anasayfa
  • /
  • Dekorasyonda Koltuk Takımı Renk Uyumuna Dikkat Edilmeli
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Dekorasyonda Koltuk Takımı Renk Uyumuna Dikkat Edilmeli

Dekorasyonda koltuk takımı renk uyumuna dikkat etmek gerekir. Koltuk renkleri evin şeklini ve rengini belirlemede yardımcıdır. Seçeceğiniz dekoratif koltuklar evin rengi ile uyuşmalıdır.

 Dekorasyonda Koltuk Takımı Renk Uyumuna Dikkat Edilmeli

Yaşam alanlarınızda kendinizi mutlu etmenizin ilk adımı dekorasyonda koltuk takımı renk uyumu olacaktır. Uyumsuz renkler hem ev dekorasyonu için başarısızlık demek, hem de sizler için mutsuzluk kaynağı demek. iç mimarlık firmaları profesyonel hizmet almanız için sizlere destek olacaktır. Move Mimarlık deneyimli iç mimarları ile dekorasyonun her alanında sorunsuz bir hizmet vermektedir. Ev dekorasyonu için uzmanlarımızın görüşlerinden profesyonel çalışma anlayışı içinde faydalanabilirsiniz.

Koltuk takımı renk uyumu dekorasyonun can damarıdır

Koltuk takımının renkleri dekorasyondaki renk uyumuna göre tercih edilmeli. Yani duvar rengi, perde rengi, koltuk takımı rengi uyum içine olmalı. Koltuk takımları ev dekorasyonu içinde ilk belirlenen dekorasyon unsurudur. Bu nedenle koltuk takımlarını alırken tasarımına, işlevselliğine, modeline en önemlisi renk uyumuna dikkat edilmeli. Bu özellikle oturma odası dekorasyonu ve salon dekorasyonu için önemli bir detaydır.
 
Küçük odalar için koltuk takımı renk uyumu daha ön plana çıkmaktadır. Dekorasyon sırasında hem açık renkler tercih edilmeli, hem de koltuk takımları mümkün olduğu kadar düze ve açık renklerden seçilmeli. Odaya birkaç tane koyu renkli aksesuar yerleştirildiğinde de canlı bir dekorasyon yaratabilirsiniz.
 
Evin vitrini gibi kabul edilen salon dekorasyonu sırasında daha önceden koltuk takımı renk seçiminde bej rengi hakimdi. Günümüzde bu alışkanlığımızdan vazgeçmeye başladık. Artık yeni trend gri tonlardaki renklerle modern koltuk takımları. Gri renkli koltuklara mesafeli yaklaşanlar bile başka renklerle harmanlanmış gri koltuk takımlarını çok beğeniyor. Mekanda modern bir esinti yaratan bu seçim aynı zamanda evimize huzur veriyor. Gri renkli koltukları sıcak renklerle kombinlemek evinizde sıcak bir ortamın oluşmasını sağlar. Özellikle bej, siyah, sarıya yakın yeşil, sarı tonları ortamı bir anda değiştirebilir.
 
Siyah beyaz renkler dekorasyonda en fazla tercih edilen renkler arasındadır. Koltuk takımı renkleri içinde bu tercih çok kullanılıyor. Bunun en önemli nedeni bu renklerin diğer renklerle rahatlıkla kombin edilmesidir. Birde mekana kattıkları zarafet ve şıklığı da unutmamak gerek. Siyah rengi tercih ettiğinizde, bu rengin konsantrasyonu arttırıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Bu rengi pembe, turuncu tonlarıyla, turkuaz, yeşil, bej, bordo, gri, sarı gibi renklerle kombin ederek ortamı daha sıcak bir hale getirebilirsiniz.

Koltuk takımı renk seçiminde tarzınıza dikkat etmelisiniz

Dekorasyonun ilk aşamasında koltuk takımı renk uyumuna, ardından renk seçiminde tarzınıza dikkat etmelisiniz. Klasik ağır tarzınız olabilir ya da minimal, modern bir tarzınız. Buna uygun koltuk takımı renklerini tercih etmelisiniz. Renk uyumu kuralı dekorasyonun en can alıcı noktasıdır. Renkler perdelerde, koltuk takımında, halılarda, duvarlarda uyum içinde olmalıdır.
 
Sade renkleri tercih etiğinizde mobilya renk uyumunu daha kolay yakalarken, farklı desenlere sahip modellerde renk uyumu yakalamak daha zordur. Bu yüzden uzmanlar karışık desenlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmasını önerir. Bu seçim aynı zamanda dekorasyonda kargaşa yaratabilir. Büyük desenlerde soft renkler, narin desenlerde koyu renkler tercih edilmeli.
 
Yüksek enerjiye sahip kırmızı rengi koltuklarınıza yakıştırırsanız, yaşam alanlarınızda yoğun enerji gerektiren yerleri tercih etmelisiniz. Yoğun enerji istemiyorsanız kırmızı rengi koltuk kırlentlerinde kullanabilirsiniz.
 
Mutlu olmak istiyorsanız koltuk takımında sarı rengi tercih edebilirsiniz. Ancak sarıyı yoğun kullanmak yerine yeşil, kahverengi, gri, turuncu tonlarıyla birlikte kombinlemek daha başarılı olur. Sarı kırmızı birlikteliğinden oluşan turuncu renk ise enerji ve ferahlığı beraberinde getirir. Bu rengi krem, gri, lacivert ve siyah renkle kullanarak mekanı enerjik ve samimi bir ortama çevirebilirsiniz. Bunun gibi huzur isteyenler yeşil, sakinleşmek isteyenler mavi renkte koltuk takımı tercihi yapabilir.

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.