Çalışan Performansını Artıran Ofis Tasarımları

  • Anasayfa
  • /
  • Çalışan Performansını Artıran Ofis Tasarımları
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Çalışan Performansını Artıran Ofis Tasarımları

Ofis Tasarımları

Çalışanlar günlerinin büyük bir bölümünü ofis ortamında geçirmektedir. Gün boyu zor işlerle ve çok fazla müşteri ile uğraşmak durumunda kalan çalışanlar da psikolojik açıdan yıpranmaktadır. Akıllı şirketler bu noktada çalışan performansını artırmanın yollarından bir tanesinin etkili ofis tasarımı olduğunun bilincindedir. Ankara'da iç mimarlık firmalarının öncüsü olan Move Mimarlık tarafından hazırlanan ofis iç tasarım projelerinde de bu durum gözden kaçırılmamaktadır.

Peki çalışanlar nasıl bir ofis ortamı ister?

Ofisin konumu çalışanların performansı açısından önemlidir. Pencerelerin olması ve aktif bir şekilde ışık alması çalışanları zinde kılacaktır. İc mimar tarafından bu ışığın yerden desteklenmesi için de zemin döşemesine dikkat edilecektir. Şayet ortamda görsel mahremiyeti etkileyecek herhangi bir durum yoksa, çalışanların arasında cam paravanlar yerleştirilmelidir. Aynı zamanda çalışanların hava alması ve kısa bir süre de olsa işlerine mola vermesi verimliliği artıracaktır. Bu sebeple onların hava almalarına yardımcı olun.

Çalışma alanlarında kullanılan renklere özen gösterin. Yüksek konsantrasyon sağlayacak olan renkler tercih edin. Özellikle mavi rengin sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Parlak renkler de işin doğruluğu noktasında ipuçları verecektir. Ofis ortamında kullanacağınız mobilyaların da renkleri açık olmalıdır. Yumuşak tonları da tercih edebilirsiniz. Doğallıktan yanaysanız mobilyalarınızda yine ahşap ancak çok koyu olmayan renk tonları tercih edebilirsiniz. Çayyolu iç mimarlık hizmeti veren Move Mimarlık ofis ortamında renklere oldukça dikkat etmektedir.

Verimliliğin ön koşulu düzenli bir ortamdır. Çalışma alanlarını düzenli tutmak ve evrakları yerleştirmek için işlevsel dolaplar oluşturun. Bu dolaplar muhakkak kapaklı olsun. Ayrıca işe yaramayan evrakları da asla biriktirmeyin. Dolapların yanı sıra istenilen evraklara kısa zamanda ulaşmak için masa altları çekmeceleri kullanılmalıdır. Bu sebeple çalışanlarınız sürekli olarak ayağa kalkmayacağından dikkatleri de dağılmayacaktır.

Çankaya iç mimarlık hizmeti de veren Move Mimarlık tarafından ofis ortamında dikkat edilen bir başka detay da aydınlatma olmaktadır. Gün ışığının yanı sıra özellikle öğleden sonra ortamın aydınlık olması önemlidir. Ortamda bulunan ışıklar çalışanlara direkt olarak gelmemelidir. Ortamın aydınlık olması için de muhakkak mobilya seçimlerinin açık renklerden yapılması gerekmektedir. Move Mimarlık tarafından hazırlanan ofis projelerini inceleyerek de detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.