Benzer Renkler Nasıl Anlaşılır?

  • Anasayfa
  • /
  • Benzer Renkler Nasıl Anlaşılır?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Benzer Renkler Nasıl Anlaşılır?

Renkler, genellikle dekorasyonun en zorlayıcı kısmıdır. En sağlıklı renk kılavuzu, gözünüzdür. Ancak karar vermekte zorlanıyorsanız ve benzer renkler arasında kaldıysanız renk çarklarından yardım alabilirsiniz.

Renkler, genellikle dekorasyonun en zorlayıcı kısmıdır. En sağlıklı renk kılavuzu, gözünüzdür. Ancak karar vermekte zorlanıyorsanız ve benzer renkler arasında kaldıysanız renk çarklarından yardım alabilirsiniz. 
 
Renk çarkı, bütün ana renkleri gösteren ve renk seçiminde size oldukça büyük kolaylık sağlayacak bir araçtır. 
 

Benzer Renkler 

 
Benzer renkler, renk çarkı kullanarak kolayca bulunur. Benzer renk olarak adlandırılmalarının sebebi birlikte kullanılmaya müsait olmalarıdır. 
Benzer renk şemaları doğada yaygın olarak karşımıza çıkar. Bitkilerde oldukça sık görülmesiyle beraber benzer renklerin en iyi örneği sonbaharda yaprakların renk değişimidir. Bunun yanı sıra güneşin doğuşu ve batışında ve gökyüzünde benzer renkleri bir arada görmek mümkündür.
 

Denge Oluşturma

 
Benzer renk paletlerine uygun dekore edilen odalar daha dingin ve uyumlu bir his yaratır. Bu renkler ile dekorasyon yaparken bir ana renk seçmek, denge oluşturmak için oldukça önemlidir. 
 
Ana renk seçerken mobilyalarınızda veya aksesuarlarınızda bulunan renklerden yardım alabilirsiniz.  
 

Kontrast Oluşturma

 
Renk paletindeki renkler, birbiriyle yakın ilişki içinde olduğundan karışmaya müsaittir. Renkleri birbiriyle kontrolsüz eşleştirmek, bunaltıcı ve karışık bir görünüm elde etmenize sebep olabilir. Bu nedenle renk kullanımında kontrasttan doğru şekilde yararlandığınızdan emin olmalısınız. 60:30:10 oranını kullanarak renkleri dengeli kullandığınızdan emin olabilirsiniz. 
 
Renklerinizi benzer seçseniz dahi, renk çarkında yan yana olan renkler kullanılmamalıdır. Örneğin, yeşil ve sarı-yeşilin beraber kullanılması, renklerin birbirini gölgelemesine neden olacaktır. 
 

Renk Paleti Oluşturma

 
Renk seçimi yaparken kullanmak istediğiniz zıt ve benzer renkler konusunda oldukça titiz davranmalısınız. Seçtiğiniz rengin evin geri kalanıyla uyum sağlayacağından emin olmalısınız.
 
Renk seçiminde size yardımcı olacak bazı ipuçları:
 
  • Nötr renkler: Nötr renkler, aklında belirgin bir renk fikri olmayanlar için kurtarıcı olacaktır.
  • Toprak tonları: Doğada sıkça gördüğümüz toprak tonları, iç mekân tasarımları için oldukça ilham vericidir.
  • Yatıştırıcı tonlar: Odanızda sakin ve dingin bir havanın hâkim olmasını istiyorsanız, yatıştırıcı renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Bir örnekle betimlemek gerekirse mavi ve tonları, sakin renkler olarak tanımlanır ve odaya hem daha yumuşak hem de daha sade bir hava katar. 
 
Evinizi, renklerin sizde yarattığı çağrışımları göz önünde bulundurarak tasarlamalısınız. Böylece sizi mutlu eden ve rahat hissettiren benzer renkler, yaşam alanınıza taşınmış olacaktır.
 

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.