Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

  • Anasayfa
  • /
  • Bahçe Dekorasyonu Fikirleri
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

Pek çoğumuzun hayallerini bahçeli bir ev süsleyebilir. Şehir yaşamından uzaklaşmak içinde bahçeli bir ev iyi bir tercih olacaktır. Bahçe dekorasyonu fikirleri bu açıdan sizlere yardımcı olacaktır.

Her mevsim güzel olan bahçenizde zaman geçirmek, baharı çiçek kokularıyla karşılamak sizlere huzur verecektir. Bahçe dekorasyonu için karar vermekte zorlanıyorsanız bu konuda Ankara move iç mimarlık dekorasyon firmamızdan destek alabilirsiniz. Bahçe dekorasyon örnekleri, fikirleri sayesinden güzel bir bahçeniz olabilir.

Bahçe dekorasyonu için önemli olan konu alanın verimli bir şekilde kullanılmasıdır. Bu nedenle bahçenizi büyüklüğüne göre alanlara ayırarak, yeşil alanları ve kullanım alanını belirlemelisiniz. Dekorasyonu da buna göre daha pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Bahçe dekorasyonu için yeşil alan düzenlemesi

Bir bahçeye sahip olmak herkesin aklına yeşil alanları getirir. Bahçedeki yeşil alanın kullanımı ve dekorasyonu da önem kazanır. Yeşil alan dekorasyonunda çimenler, çiçekler, ağaçlar ve pek çok yeşil bitki kullanılabilir. Bahçede var olan ağaçları kullanarak ya da bölgesel olarak tercih edilen ağaçları dikerek yeşil alanı tasarlayabilirsiniz. Fakat yeni ağaç dikmek isterseniz hızlı büyüyenleri ya da büyümüş fidanları tercih etmenizde yarar var. Bu unsur kısa zamanda bahçem olsun diyenlere önerimiz. Meyve veren ağaçları tercih edecekseniz kayısı, kiraz, vişne, ceviz, üzüm asması, elma gibi ağaçları dikebilirsiniz. Yeşil bir ortam isteyenlerde gölge bakımından avantajlı ağaç çeşitlerini kullanabilir.

Bahçedeki yeşil alan için zeminde çimen kullanabiliriz. Bunu ister çim tohumu alarak ekebilir, isterseniz rulo çimden faydalanarak hızlı bir şekilde yeşil bir zemin oluşturabilirsiniz. Ağaçları ve zemini ayarladıktan sonra bahçeniz için dekoratif renkli çiçeklere geçebilirsiniz. Mevsimlik çiçekli bitkiler tercih edilirse bahçeniz yıl boyunca çiçeklerin uğrak yeri olacaktır.

Yaz ve bahar ayları için ateş çiçeği, kadife çiçeği, karanfil, petunya, cam güzeli, sardunya, ipek çiçeği, gazanya tercih edilebilir. Kışın soğuğa dayanıklı olan çuha çiçeği, menekşe, kış gülü, kış nergisi, hercai iyi seçimler olacaktır. Gölgelik isteyenlerde bambu, sarmaşık gülü, sarmaşık, mor salkım gibi bitkileri kullanabilir.

Bahçenizde yeşil alan ve kullanım alanı dışında yeriniz varsa bunu da sebze ve meyve ekebileceğiniz bir alan hazırlayabilirsiniz. Burada hem stres atar, sevdiğiniz sebze ve meyveleri yetiştirir, hem de güzel bir hobiniz olur. Bu alanı sera olarak düzenlerseniz kışın bile aynı zevki alabilirsiniz.

Bahçe dekorasyonu içinde kullanım alanları

Bahçelerde yeşil alanların dışında korunaklı ve dayanıklı ihtiyaçlarınıza yönelik hazırlanan kullanım alanlarında zaman geçirmekten keyif alacağınızı söyleyebiliriz. Bu düzenlemeyi yaparken bahçenin içinde kullanacağınızı yolu belirlemelisiniz. Bahçe mobilyaları içinde ister çim alanı, isterseniz düzenleyeceğiniz taş zemini kullanabilirsiniz. Ancak çim alanı yağmurlu havalarda çamurlu olacağı için pek önerilmeyen dekorasyon fikirleri arasında. Bahçe dekorasyonu sırasında düzenlenecek taş zemin dekorasyonla uyum sağladıktan sonra kullanışlı ve estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bahçe dekorasyonu sırasında çocukları da atlamamak gerekir. Çocukların evde en keyif aldığını alanlardan biri bahçedir. Bahçede hem içinde oynamaları, hem de keyif almaları gerekir. Bu yüzden çocuklarınızın oynamasını istediğiniz alanın zeminine özen göstermelisiniz. Zemin malzemesi tercihinizde oyun alanına uygun malzemeler kullanılmasını sağlamalısınız.

Bahçe dekorasyonu için mobilya seçimi

Bahçe dekorasyonu içinde mobilyaların yeri ayrıdır. Mobilyalar hem taşınabilir özellikte, hem de dayanıklı olmalıdır. Bunun için çok tercih edilen ferforje bahçe mobilyaları ya da bambu bahçe mobilyaları kullanılabilir. İsterseniz çimlerin üzerine bir bank koyarak kalabalık misafirleriniz için şık bir köşe yaratabilirsiniz. Uygun bir köşeye salıncak yerleştirmenizde bahçenize ayrı bir görsellik katacaktır.


2 2
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.