Ana Renkler Hangileridir? Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalıdır?

  • Anasayfa
  • /
  • Ana Renkler Hangileridir? Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalıdır?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Ana Renkler Hangileridir? Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalıdır?

Ana renkler, kırmızı sarı ve mavidir. Bunlar, diğer renklerin karıştırılması sonucu elde edilen üç pigment rengidir. Ana renklerin çoğu sıcaktır. Soğuk renklerin hepsinde de mavi pigmenti olduğu görülür.

Ana renkler, kırmızı sarı ve mavidir. Bunlar, diğer renklerin karıştırılması sonucu elde edilen üç pigment rengidir. Ana renklerin çoğu sıcaktır. Soğuk renklerin hepsinde de mavi pigmenti olduğu görülür.
 

Renk Çarkı

 
Renkler, kendi aralarında sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrılmıştır. Çarkın soğuk tarafında, yeşil, mavi-yeşil, okyanus mavisi, kobalt ve mor menekşe vardır.
Kırmızı, turuncu ve sarı; ateşin renkleri olduğundan sıcak renkler olarak kabul edilir. Bu renkler en çok döşeme için kullanılır ve odaya rahat bir görüntü kazandırır.
 

İç Dizayn

 
Ana renkler, diğer renklerin temelidir. Ancak iç mekân tasarımında ara renklere kıyasen daha az tercih edilirler. Dekorasyonlarda; açık sarı, mavinin tonları ve yeşil tonlara sık sık rastlamak mümkünken gerçek gölge renklerin çoğu görülmez. 
 
Bunun sebebi, ana renklerin gerçek formlarının genellikle çocukluk ve oyuncaklarla ilişkilendirilmesidir. Ana renkler, modern sanatın ve çizgi romanların yapı taşıdır. 
 
Ana renkler, bir arada kullanılması halinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Açık, belirgin ve cesur renklerdir. Modern tasarımda genelde geometrik şekillerle ilişkilendirildiğini sık sık görmek mümkündür. Ancak çoğunlukla açık tonlar tercih edilir. Örneğin; mavi, turkuaz ve bordo bunlardan bazılarıdır. 
 
Bir dekorasyonda yalnızca bir veya iki ana renk kullanılmalıdır. Kırmızı, sarı veya maviyi kullanırken; bir veya iki rengi saf tonlarda tutmalısınız. Böylece oluşabilecek karışık ve düzensiz görünüme engel olunacaktır. 
 
Dekorasyonunuzda alternatif renklere ve dokulara yer vererek güzünüzü dinlendirmelisiniz. Birincil bir şema kullanırken, renkler ve dokular eklemekten çekinmemelisiniz. 
 
Mobilya seçiminde ahşaplar ve çiçekler ile renk patlamaları yaratabilirsiniz. Bu hem görüntü farklılığı yaratır hem de dekorasyonun sıkıcı olmasını engeller.
 
Ana renkler, dekorasyonda kullanılırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Tamamı sıcak olan bu renkler, soğuk renklerle bir arada kullanılırken uyum ve denge göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi halde dekorasyonunuzda istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
 
Siz de mekân dekorasyonunda doğru renk tercihler yapmak ve ama renkleri doğru şekilde kullanmak için irtibat kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 
Move Mimarlık olarak birbirinden donanımlı kişilerden oluşan ekibimizle hayallerinizi hayatınıza taşırken yanınızda olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
 

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.