Akdeniz Mimarisi Nedir?

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Akdeniz Mimarisi Nedir?

Kırmızı kiremit çatıları, alçı dış cepheleri ve dikkat çekici tasarımlarıyla tanınan Akdeniz mimarisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler mimari stillerinden biridir.

Kırmızı kiremit çatıları, alçı dış cepheleri ve dikkat çekici tasarımlarıyla tanınan Akdeniz mimarisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler mimari stillerinden biridir.
 
Akdeniz mimarisi oluşurken İtalya, Portekiz, İspanya ve Akdeniz çevresindeki diğer ülkelerin mimari tarzlarından ilham almıştır. Zaman içerisinde Fransa, Yunanistan ve Fas’ın yanı sıra farklı ülkelerden de etkilenmiş ve tüm bu kültürlerden çeşitli izler barındıran bir dış mekân dekorasyon stili haline gelmiştir.
 
Akdeniz mimarisi çok sayıda kültürel iz barındırdığı için Misyon Revival ve Neo Akdeniz olarak da adlandırılmaktadır.
 
Pek çok kültürden iz barındıran Akdeniz tarzı evlerin tamamı, ev sahibini doğayla birleştirir ve kişide rahatlatıcı bir etki yaratır. 
 
Avlulara, teraslara veya balkonlara açılan büyük pencereleri ve kapıları olan Akdeniz evleri, genellikle doğal çevreye inşa edilmektedir. Evler mimari yapıları nedeniyle inşa edildikleri alanlara uyum sağlamakta ve ev sahiplerinin maksimum düzeyde rahat etmesini amaçlamaktadır.

Akdeniz Mimarisinde Bulunması Gereken Unsurlar

Akdeniz mimarisiyle tasarlanan evler çok sayıda kültürden izler barındırsa da günümüz Akdeniz tarzı evleri, klasik mimari ve dekorasyon unsurlarının önemli bir kısmını yansıtmaktadır. Akdeniz tarzı evlerde sık karşılaşılan tasarım detayları şunlardır:
 

Geniş ve Simetrik Dış Cepheler

 
Akdeniz mimarisi ile dekore edilen evlerin çoğu bir veya iki katlıdır ve simetrik dış cephelere sahiptir. Bu tasarım çizgisinde dekore edilen evlerde ön kapı genellikle evin merkezindedir. 
 
Akdeniz mimarisiyle tasarlanan evlerde çoğunlukla ön kapı uzun ve dövme demirden yapılmış pencerelerle çevrilidir.
 
Akdeniz mimarisi, dış mekânı ev ile bütünleştirmeyi önemser. Bu nedenle Akdeniz mimarisinin yansıtıldığı tasarımlarda dış mekâna açılan çok sayıda kapı ve pencereye rastlamak mümkündür.

Kırmızı Kil Kiremitler

İspanyol ve Meksika evlerinde olduğu gibi Akdeniz mimari tarzının yansıtıldığı evlerde de kırmızı kil çatı kiremitleri vardır.
 
Kiremitler şekil itibariyle hem suyun kolayca tahliye edilmesini sağlamakta hem de sıcak zamanlarda evin içini soğutmakta ve evin sıcaklığının belli bir derecenin üzerine çıkmasına engel olmak için soğuk havayı içine hapsetmektedir.

Ferforje Balkonlar, Pencere Menfezleri ve Süslemeleri

Akdeniz mimarisiyle tasarlanan evlerin dış cephelerinde genellikle ferforje detaylar bulunur. Ferforje genellikle bahçelerde ve teraslarda dekoratif bir unsur olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ortama samimiyet, detay ve şıklık katmaktadır.

 


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.