60-30-10 Renk Kuralı Nedir?

  • Anasayfa
  • /
  • 60-30-10 Renk Kuralı Nedir?
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
60-30-10 Renk Kuralı Nedir?

60-30-10 renk kuralı, renk şeması oluştururken size yardımcı olacak bir dekorasyon kuralıdır. Yüzde 60, yüzde 30, yüzde 10 oranı; dekorasyonda kullanılacak renklerde denge olmasını sağlar ve uygulanması oldukça basit bir kuraldır.

60-30-10 renk kuralı, renk şeması oluştururken size yardımcı olacak bir dekorasyon kuralıdır. Yüzde 60, yüzde 30, yüzde 10 oranı; dekorasyonda kullanılacak renklerde denge olmasını sağlar ve uygulanması oldukça basit bir kuraldır. 
 

60-30-10 Kuralı Nasıl Kullanılır?

 
Başlangıçta seçeceğiniz ilk renk dekore edeceğiniz odanın yüzde 60’ını yani ana rengini oluşturur. Büyük bir alanı kapsadığı için genellikle bu renk; duvar rengi, halı, büyük aksesuarlar ve mobilyalarda kullanılacaktır. Bu kullanımda amaç, yüzde 60’lık rengin alanı sabitlemesi ve bir sonraki renk için bir fon oluşturabilmektir. 
 
Yüzde 30 ise ikincil renginizdir. Bu rengi de ana renginizin yarısı kadar kullanmalısınız. Örneğin; perdeler, sandalyeler, nevresim takımları hatta vurgulu bir duvar oluşturmak istiyorsanız bu rengi tercih edebilirsiniz. Bu uygulamada amaç; ikincil rengin dengeli kullanılarak ana rengi desteklemesidir. 
 
Son olarak seçeceğiniz üçüncü ve yüzde 10’luk kısım vurgu renginiz olacaktır. Kırlentler, yastıklar, komodin üzerine konumlandırılan lambalar ve mumlar bu uygulama için oldukça müsaittir. Vurgu renginizi seçerken, odanızda kullandığınız bir tablodan veya döşemenizdeki bir renkten fikir alabilirsiniz. 
 
60-30-10 renk kuralı, renk seçmeniz konusunda size yardımcı olacak ve denge sağlamanızı destekleyecektir. Alanınızı dekore ederken oluşturacağınız renk şeması seçiminde renk çarkından yararlanmak, işinizi kolaylaştıracaktır.   
 

Kendi Dekorasyon Formülünüzü Hazırlamalısınız

 
Dekorasyon kuralları, fikir üretme veya renk seçimi aşamasında; size oldukça yardımcı olur. Ancak dekorasyon kurallarının kafanıza yatmaması veya sizi tatmin etmemesi halinde kendi dekorasyon formülünüzü oluşturabilirsiniz.
 
Bir dekorasyon kuralı uygularken dikkat etmeniz gereken nokta renk dengesini iyi tutturmaktır. Dengeli ve görsel olarak birbirini tamamlayan ögeler kullanmanız halinde kendi formülünüz doğrultusunda bir dekorasyon yaratabilirsiniz. 
 
Ancak gerekli durumlarda formüller ve alanında uzman mimarlar kafa karışıklığınızı gidermeye yardımcı olacaktır. Size en uygun olan dekorasyon ve renk oranları konusunda bilgi verecek ve bu sayede hayallerinizi profesyonellikle buluşturarak hayata aktarmanızı sağlayacaktır.
 
60-30-10 kuralı, dengelilikten uzaklaşmadan size istediğiniz görüntüyü elde etme konusunda yardımcı olacaktır. Siz de dekorasyon formüllerine ve hayallerinize uygun bir alan dekore etmek için bizimle iletişime geçebilir veya ofisimize ön görüşme gerçekleştirmeye gelebilirsiniz.

23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.