Sıfırdan Dekorasyonun 5 Altın Kuralı

  • Anasayfa
  • /
  • Sıfırdan Dekorasyonun 5 Altın Kuralı
PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
 Sıfırdan Dekorasyonun 5 Altın Kuralı

 Sıfırdan Dekorasyonun 5 Altın Kuralı

Sıfırdan dekorasyonun 5 altın kuralı olarak bilinen ve genel olarak dekorasyon konusunda kült haline gelmiş fikir ve tasarımları güncel fikirler ile birleştirerek uygulamak amacı ile bir tasarımcı ya da iç mimardan yardım alabilir, çok daha profesyonel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bu uygulamayı kendi fikirleriniz doğrultusunda, kurallar eşliğinde ve küçük parçalar ile yapmanız da mümkün olmaktadır.

Renk ve Işık Uyumu

Bir odanın dekorasyonu konusunda her zaman en önemli olan durum odanın aydınlanma kapasitesi olmaktadır. Sıfırdan dekorasyonun 5 altın kuralı çerçevesinde gündeme gelen durumlardan bir tanesi olarak da oda aydınlanması karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle iyi ışık alan odalarda daha koyu tonların daha rahat kullanıldığı bilinmekle birlikte, bu durumun fazla abartılmaması gerekmektedir. Tamamen koyu duvarlar ve mobilyalar genel olarak odanın aydınlığına olumsuz etki edeceğinden ya duvar boyası ya da mobilyalar konusunda koyu renkler tema olarak tercih edilmelidir.

Bu durumda, dumanlı tonlara sahip renkler duvar boyası olarak tercih edilecekse, açık tonlarda mobilya ve aksesuarlar ile odanın dekorasyonu tamamlanmalıdır.

Mobilya Modeli ve Tasarımlar

Mobilyaların modelleri genel olarak sürekli güncellenmekte ve her geçen gün yeni mobilyalar ortaya çıkmaktadır.

Bu noktada sıfırdan dekorasyonun 5 altın kuralı çerçevesinde, tercih edilecek olan mobilyaların çok daha işlevsel olmasına özen gösterilmelidir. Özellikle ev içerisinde yer tasarrufu sağlayan ve uzun süre kullanılması mümkün olan modellerin, tercih edilecek bir renge göre seçilmesi ve ortama uydurulması dekorasyon açısından da büyük önem taşımaktadır.

Bu noktada, yerden yüksek ancak kullanışsız koltuklar yerine sandıklı ve modern modeller tercih edilebilir, perdeler ve aksesuarlar konusunda ise, yaratıcı davranılabilir.

Desenler ve Yoğunluk

Odaların şekli, dekorasyon konusunda önemli bir konu olarak gündeme gelmekle birlikte, mobilyaların oda şekline göre seçilmesi oldukça önemlidir.

Bu noktada, sıfırdan dekorasyonun 5 altın kuralı kapsamında özellikle dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi odadaki eşya yoğunluğu ve desen karmaşasından kaçınmaktır.

Fazla desenli ya da yoğun renkli eşyalar ile yine canlı renklerde duvar boyası tercih edilmesi genel olarak göz yoran bir ortam oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle büyük parçaların mümkün olduğunca sade tutulması, ortamın renginin daha ön planda olmasına yardımcı olacaktır.


23 51
Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması (çerez politikası) ve gizlilik sözleşmesi hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.